Free songs
Home / Bývanie / Korková podlaha ako súčasť každej miestnosti
Korková podlaha ako súčasť každej miestnosti

Korková podlaha ako súčasť každej miestnosti

Laminátová či drevená podlaha. Pred niekoľkými rokmi záujemca o novú podlahu navštívil podlahové štúdio a vybral si jeden alebo druhý variant. Dnes nám technológie pri voľbe konkrétneho typu rozväzujú ruky a ponúkajú celý rad ďalších materiálov. Jedným z nich je korok, ktorý pokojne môže dostať nálepku “zelenej podlahy”. Na veľmi slušnej úrovni spĺňa ekologické nároky a korková podlaha sa vyrába výlučne z prírodných a obnoviteľných zdrojov.

Korková podlaha má neporovnateľne viac výhod ako negatív

Ak sme vyššie hovorili, že korková podlaha je ekologická, dlhujeme teda dôvod tohto označenia. Ak ju dáme do porovnania napríklad s drevenou podlahou, tak pri tomto variante je potrebné daný strom vyrúbať. Drevo príslušného stromu je teda využité len raz a ekosystému bude trvať približne ďalších 30 rokov, kým nový strom vyrastie na rozmer toho pôvodného. Matierál na výrobu korkovej podlahy sa získava orezávaním kôry dubu korkového, ktorý má unikátnu schopnosť obnovy svojej kôry.

Ďalšími výhodami korkovej podlahy je fakt, že nepodlieha plesni a nevylučuje žiadne zápachy typické pre linoleum alebo laminát. Bez výčitiek ju teda vieme označiť za antialergickú. Podlaha z korku je taktiež charakteristická svojou dlhou životnosťou. Predstavme si situáciu, že položíme podlahu a na ňu nainštalujeme do bytu či domu kuchynskú linku, niekoľko vstavaných skríň či knižnicu. Ak by nám podlaha vydržala len niekoľko rokov a po nich by si vyžadovala svoju výmenu, takáto situácia a jej finančná náročnosť by zrejme nepotešila nikoho z nás. Korková podlaha je na inštaláciu veľmi jednoduchá a zvládne ju položiť ktokoľvek aj s minimálnym stupňom zručnosti.

Nevýhodou môže byť fakt, že ťažšie kusy nábytku ako gauč či naložená skriňa môže na podlahe zanechať stopy. Takéto miesta je potrebné ešte pred zaťažením podlahy spevniť, ideálne poslúži preglejka. Ak nemáte podlahu dokonale vyrovnanú, výber materiálu potom smerujte inam. Korok po čase tieto nedostatky totižto odhalí.

Detská izba, spálňa, obývačka či chodba, korková podlaha môže byť v týchto priestoroch použitá bez debaty. Otázka nastáva pri kuchyni, kde je zvýšené riziko rozliatia tekutiny na takúto podlahu. Podlahu je následne bezpodmienečné nutné dôkladne nalakovať a utesniť. Čo sa týka kúpeľne, tak riziko obliatia ju v tejto miestnosti zrejme najväčšie z celého bytu. Dôležitým faktorom je tiež vlhkosť a para, ktoré sa tu zvyknú udržiavať a kumulovať. Náš výber by sa mal orientovať na tvrdený typ korku.

Všetko o korkovej podlahe nájdete na našej stránke  https://www.kvalitne-podlahy.sk/.

Scroll To Top