Free songs
Home / Tipy & triky / Čo budete potrebovať na to, aby ste prežili noc v divočine?
Čo budete potrebovať na to, aby ste prežili noc v divočine?

Čo budete potrebovať na to, aby ste prežili noc v divočine?

Chystáte sa prenocovať vonku, takzvane pod širákom? Skvelá voľba, je to nezabudnuteľný zážitok! Najmä ak to je po prvýkrát. V tom prípade ale vezmite na vedomie tieto rady a vybavte sa tak, aby sa z noci pod hviezdami nestala nočná mora.

shutterstock_192783779

Správne oblečenie

Turistika a pobyt v prírode so sebou väčšinou prináša istú mieru diskomfortu. Ak ste na tento moment hákliví, zmierniť ho môžete napríklad voľbou šatstva. Turistické oblečenie preto vyberajte tak, aby vám nebolo ľúto, keď ho zašpiníte alebo natrhnete. Aj to sa môže stať, no pri oblečení za niekoľko stovák eur bolia aj tieto malé nehody akosi viac.

Turistické oblečenie

Zdroj obrázku: Otto.sk

Dostatok vody

Nech sa chystáte kamkoľvek, zásoba vody vo vašej výbave nesmie chýbať. Za bežných okolností potrebuje ľudské telo asi 3litre vody denne. Pri záťaži však viac. Oveľa viac. Ak teda plánujete niekoľkodňovú hrebeňovku, dobre si prepočítajte koľko vody budete potrebovať. A vezmite si radšej o pár litrov viac. Pretože obyčajný smäd nie je ani dobrý radca, ani dobrý pán. Bez jedla človek vydrží aj týždne, no bez vody môže upadnúť do bezvedomia už po troch dňoch.

Poriadne vybavenie na noc

Po západe slnka a utíchnutí prívalu radosti z pobytu na netradičnom mieste príde skôr či neskôr na rad pripravovanie nocľahu. Počas letných nocí sa dá pekne prechladnúť, najmä ak zaspávate na holej zemi. Vtedy je karimatka s dobrým spacákom neoceniteľná. Ak sa dá, otestujte si noc pod širákom v čase, kedy aj nočné teploty bývajú priaznivé. S touto myšlienkou si kupujte aj spací vak. Dobre vám poslúži trojsezónny alebo letný. Všímajte si najmä jeho teplotný komfort a veľkosť. V malom spacáku sa nie len že poriadne nevyspíte, ale ani neotočíte. Priveľký zase bude horšie izolovať.

Zdravý rozum

Technika je fajn, ale netreba sa na ňu veľmi spoliehať. Aj tie najpresnejšie meteorologické predpovede sa predsa môžu mýliť. Preto ak sa k vášmu stanovišťu bude blížiť búrkový mrak, neostávajte tam len preto, že v predpovedi žiadne búrky nehlásili. Pri dlhšom pobyte v prírode sa naučíte vnímať jej signály a časom budete zbehnutí natoľko, že vás takmer nič neprekvapí.

Scroll To Top