Free songs
Home / Tipy & triky / Aký význam majú veľkonočné zvyky
Aký význam majú veľkonočné zvyky

Aký význam majú veľkonočné zvyky

Veľká noc sú najväčším kresťanským sviatkom. Čo by ste o nej mali vedieť a možno neviete? Pašiový týždeň je čas, keď si kresťania pripomínajú posledných deväť dní Ježišovho života na zemi. Počas tohto obdobia sa môžete stretnúť s dňami ako Kvetná nedeľa, Modrý pondelok, Sivý utorok, Škaredá streda, Zelený štvrtok, Veľký piatok, Biela sobota, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Veľká noc je noc zo soboty na nedeľu, je to tá noc, počas ktorej Ježiš vstal z mŕtvych. Čo by ste mali vedieť ešte o ďalších dňoch?

shutterstock_168026342

Zelený štvrtok

Názov tohto štvrtku má pôvod v nemčine, kvôli skomoleniu Greindonnerstag (plačlivý štvrtok) na Gründonnerstag vznikol Zelený štvrtok. V tento deň jedli predkovia hlavne kapustu či špenát, aby boli počas roka zdraví. Okrem toho poslednýkrát zaznejú zvony, ktoré sa potom ohlásia znovu až na Veľkú noc. Zvykom je, že ste mali skoro vstať, umyť sa rosou, pozametať dom a nikdy sa nehádať.

Veľký piatok

V tento deň ukrižovali Ježiša a aj to je dôvod, prečo ho ľudové povery spájajú s čarovnými silami – hory mali vydať zo svojich útrob poklady a nemalo sa nič požičiavať, lebo požičané veci mohli byť zabosorované. Okrem toho sa nesmelo prať či orať. A aké zvyky sa dodržiavali počas tohto dňa? Ľudia sa umývali v potoku, lebo verili, že vďaka tomu sa im vyhnú choroby, priadli sa pašiové nite, ktorými sa na oblečení urobilo zopár stehov a tie mali majiteľa ochrániť pred urieknutím, ale aj pred úderom blesku.

Biela sobota

Prečo sa táto sobota volá „biela“ má dva možné dôvody, jedným z nich je farba rúcha, ktoré na sebe mali pokrstení počas obdobia, keď Ježiš ležal v hrobe, druhou možnosťou je, že sa odvodila od veľkého upratovania a obdobia, kedy sa všetko skvelo čistotou. Aké zvyky vás čakajú počas tohto dňa? Začali sa zdobiť vajíčka, piecť barančeky, pliesť korbáče, ale aj sa sypal popol na polia, aby pomohol úrode.

Veľkonočná nedeľa

Najväčšia kresťanská slávnosť oslavujúca Ježišovo vstanie z mŕtvych je vždy prvou nedeľou po jarnom splne. Návštevy počas tohto sviatku dostávali posvätené jedlo, z ktorého sa kúsok vždy dal aj do studne, do záhrady a na pole, aby aj zem bola úrodná. Máte aj vy nejaké vlastné zvyky? Podeľte sa o ne s nami.

Scroll To Top