Free songs
Home / Komerčné články / Ako vybrať správny batoh nielen do školy?
Ako vybrať správny batoh nielen do školy?

Ako vybrať správny batoh nielen do školy?

Možno si myslíte, že vybrať batoh vôbec nie je zložité. Pre tých, ktorí sa rozhodujú podľa dizajnu veru nie. No ak vám záleží na tom, aby sa vám s batohom kráčalo pohodlne, oplatí sa dodržiavať pár rád pri výbere správneho ruksaku.

Ujasnite si, na aký účel batoh hľadáte

Základnou vecou pri výbere batohu je, aby ste už vopred vedeli, pri akej príležitosti budete batoh používať. Potrebujete veľký batoh na hory, pevný batoh na cestovanie alebo batoh do školy? V tomto prípade ide o prvotné kritérium, ktoré vám vyfiltruje minimálne veľkosť a materiál batohu. Ak hľadáte batoh len na voľnočasové nosenie, siahnite po batohu bez výstuhy. V prípade, že budete batoh nosiť dlhšie, povedzme pri cestovaní alebo horskej túre, uprednostnite ten s výstuhou, ktorá vám nielen pomôže pri balení, ale navyše sa prispôsobí tvaru vášho chrbta.

Batoh na túry

Zdroj: Pexels.com

Ak sa chystáte na dlhú cestu, dbajte na ochranu chrbtice

Dôležitou vecou pri dlhších cestách s batohom, ktorý je navyše aj ťažký, je dbať najmä na pohodlie. Vyberajte si batoh so zreteľom na nosné popruhy, ktoré by mali byť anatomicky tvarované a vystlané, a pozornosť venujte aj bedrovým pásom. Tie musia byť dostatočne tuhé a spona na nich musí perfektne držať, aby zaistila dostatočnú stabilitu batohu. Chrbát väčšieho batohu by mal mať výstuhu a zaisťovať odvetrávanie (priedušný materiál, sieťka).

Pri mestskom batohu zväčša rozhoduje dizajn

Ak hľadáte batoh, ktorý budete nosievať iba občas do mesta na vychádzku a neplánujete v ňom nosiť ťažký náklad, siahnite po mestskom batohu. Ten je dnes už často vnímaný ako módny doplnok. V tomto prípade preto rozhoduje skôr dizajn ako technické parametre. Na trhu je obrovské množstvo rôznych tvarov, farieb, prevedení – takže vybrať si ten správny bude pre vás maličkosť. Dbajte však aspoň na praktickú stránku veci a vyberajte si ruksak podľa toho, čo v ňom budete najčastejšie nosiť. Pomôže vám to pri porovnávaní priestorových možností jednotlivých batohov.

Mestský batoh

Zdroj: Pexels.com

Pri deťoch nepodceňujte správnu veľkosť

Vyberať pre dieťa ruksak do školy môže byť niekedy poriadna drina. Jednou z hlavných zásad je, aby malo dieťa zvolenú správnu veľkosť. Školský batoh sa musí nosiť pohodlne a nesmie presahovať chrbát ani z hornej, ani z dolnej strany. Nesmie tiež skĺzavať z chrbta, ani sa príliš hýbať zo strany na stranu. Pozor si dajte aj na to, čo všetko nosí dieťa v ruksaku. Batohy do školy by nemali presahovať 12 – 15% hmotnosti dieťaťa. V opačnom prípade riskujete ochorenie chrbtice. Pri deťoch je vhodné myslieť aj na reflexné prvky, ktoré pomôžu k lepšej viditeľnosti dieťaťa, napríklad počas zimných dní.

Batoh do školy

Zdroj: Pexels.com

Chráňte aj samotný batoh

Ak ste si už svoj batoh zaobstarali, nezabúdajte na svoju, ale ani na jeho ochranu. Pokiaľ nie ste náročný turista, vodák či jaskyniar, nemusíte siahať po nepremokavom ruksaku. V prípade dažďa vám stačí vybaviť sa pláštenkou s hrbom, , ktorá schová vás aj váš batoh. Na trhu sú však dostupné aj samostatné obaly na batoh, ktoré ho ochránia pred nepriazňou počasia.

Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek batoh, pamätajte, že zo všetkých výberových kritérií rozhoduje najmä pohodlie a vaše zdravie. Nepoškodzujte si chrbticu výberom nesprávneho batohu a nepokazte si ani pohodu a radosť z jeho nosenia. Želáme vám veľa šťastia pri výbere toho správneho!

Scroll To Top