Free songs
Home / Zdravie / Aké potraviny pomôžu kvalite vašich zubov
Aké potraviny pomôžu kvalite vašich zubov

Aké potraviny pomôžu kvalite vašich zubov

Kto by netúžil po žiarivom úsmeve. Ak bojujete proti zubnému kazu všemožnými zbraňami, mali by ste sa vyhýbať jedlám, ktoré obsahujú rafinovaný cukor. To nie je nič nové. No čo pre väčšinu z vás novým môže byť, je zoznam potravín, ktoré pomáhajú vašim zubom a robia ich nielen krajšími, ale aj odolnejšími. Čo by ste mali vyskúšať?

shutterstock_141576169

Cesnak

Okrem toho, že cesnak vám pomôže odohnať upírov, tiež je účinným zabijakom baktérií. Známy je aj vďaka svojmu zápachu, takže ak nejdete do práce, pridajte si do šalátu či do cestovín čerstvý cesnak. Ak idete do práce, pridajte ku pečeným zemiakom zopár strúčikov cesnaku. Tie sa postarajú o baktérie vo vašej ústnej dutine.

Klinčeky

Klinčeky sú super nielen vo varenom víne, ale aj v boji proti mikrobaktériám. Toto korenie, ktoré sa pestuje hlavne v Indonézii, je bohaté na kyselinu olejovú a klinčekový olej, ktorý sa volá aj eugenol. Klinčeky môžete využiť v kuchyni – niekto ich dáva aj do ryže, pokojne ich môžete skúsiť ako náhradu cukru pri niektorých koláčoch – perník, muffiny.

Kurkuma

Toto žlté aromatické korenie sa používa najčastejšie v indickej kuchyni, kde ho používajú už tisíce rokov. Jeho základným prvkom je kurkumín, ktorý má silné antimikroorganické účinky. Kurkumu môžete použiť do akéhokoľvek mäsa, ideálne svetlého, ale môžete si dať lyžičku aj do ranného smoothie.

Maslo

Dlhé roky sme boli masírovaní tým, že rastlinné tuky sú lepšie ako tradičné maslo. Pritom tradičné maslo obsahuje vitamín A, D, E, K2, ale aj vápnik. Okrem toho, že nie je hrozbou pre srdce, dokonca posilňuje naše imunitné systémy. Jeho veľkou výhodou je, že ho môžete použiť prakticky kdekoľvek v kuchyni – natrieť si ho na chlieb, pridať do omáčky, aby ste ju zjemnili, alebo si urobiť na ňom praženicu.

Zelený čaj

Číňania pijú zelený čaj už tisícročia a vedia prečo – okrem toho, že je bohatý na antioxidanty, je plný antibakteriálnych látok, ktoré pomáhajú chrániť zuby. Vďaka svojej nízkej kyslosti podporuje obnovu zubného povrchu. Poznáte ešte iné účinné potraviny pre zdravšie zuby? Podeľte sa o ne s nami v diskusii.

Scroll To Top