Free songs
Home / Bývanie / 6 tipov, ako bojovať proti horúčavám
6 tipov, ako bojovať proti horúčavám

6 tipov, ako bojovať proti horúčavám

Zase je tu leto a s ním aj horúčavy, ktorým aj hranica 32°C nie je dosť, a tak si veselo rastú ďalej. Tí šťastnejší majú klimatizáciu a vedia si s horúčavou poradiť, no my bez klímy musíme vymýšľať stále nové a nové spôsoby, ako sa o to postarať. Ak si s tým neviete dať rady, tu je 6 tipov, ktoré vám s tým pomôžu.

 

shutterstock_230979847

1. Zabednite sa

Približne tak, ako keby ste čakali zombie apokalypsu. Zastrite žalúzie, neotvárajte okná a ak máte aj vonkajšie žalúzie, vyhrali ste. Medzi oknom a vonkajšími žalúziami sa vytvorí vzduchová bublina, ktorá funguje ako tepelný izolant. Čím menej slnka vpustíte dnu, tým lepšie pre vás a vašu teplotu.

2. Trik s ventilátorom

Ventilátor je dočasné riešenie, akonáhle ho vypnete, zase je vám rovnako teplo. Navyše mnohí ho nemajú radi – bolí ich z neho hlava, kýchajú alebo prechladnú. Existuje však jeden trik, ako vďaka ventilátoru znížiť teplotu – postavte pred neho misku s ľadom a zapnite ho. Po pol hodine sa do miestnosti vráťte a uvidíte ten teplotný rozdiel.

3. Cez deň nevetrajte

Otvoriť okno, keď je vám teplo, je taká ľudská automatika. V lete to však nerobte – ak je vonku vyššia teplota ako tá u vás v byte, okná neotvárajte. Snažte sa vetrať iba ráno, keď prší a počas noci.

4. Vymeňte si posteľnú bielizeň

Nedarí sa vám v noci zaspať? Účinným riešením je výmena posteľnej bielizne. Pokojne stačí, ak budete spávať iba pod dekou miesto teplej periny. Okrem toho však vymeňte teplé froté obliečky za ľahké krepové či ľanové. Oceníte to.

5. Správne oblečenie

Niektorí si myslia, že čím menej oblečenia budú mať na sebe, tým lepšie budú znášať teplo. Omyl! Aj beduíni, ktorí žijú v púšti, chodia počas najväčších horúčav zahalení od hlavy až po päty. Prečo? Pretože ľahký ľanový odev pomáha ich telu lepšie regulovať teplotu.

6. Bývate na prízemí?

Máme pre vás jeden účinný trik, ak bývate na prízemí. Je teplo už naozaj nevydržateľné? Vylejte niekoľko kýbľov s ľadovou vodou pod vaše okná a vyvetrajte. Tento svieži vzduch bude pre vás darom z nebies. Skutočne.

Scroll To Top