Free songs
Home / Tipy & triky / Zobrali ste si mačku z útulku alebo ulice? Na toto sa pripravte
Zobrali ste si mačku z útulku alebo ulice? Na toto sa pripravte

Zobrali ste si mačku z útulku alebo ulice? Na toto sa pripravte

Ešte predtým, ako sa rozhodnete zobrať mačku z ulice alebo útulku domov, musíte sa spýtať, či sa dokážete o ňu postarať. Mačky majú veľkú výhodu – sú oveľa samostatnejšie ako psy, nemusíte s nimi chodiť na prechádzku, a keď nie ste doma, nezdemolujú vám polovicu bytu. Ale aj tak sa musíte o ne postarať – kŕmiť ich, vymieňať im piesok v záchode a venovať im dostatok času. Ak to zvládnete, potom sa pripravte aj na toto.

DSC_0003

Mačka môže zaliezť na niekoľko dní

Mačky sú rôzne, a preto znášajú zmenu prostredia rôzne. Sú aj také, ktoré vypustíte z prenosky von, pobehajú si po byte, aby sa zoznámili s prostredím a potom vyskočia na gauč a zaspia. Ale sú aj také, pre ktoré je táto zmena oveľa väčším stresom a zalezú za skriňu, pod stôl či za pohovku a tam budú tráviť aj niekoľko dní. V noci sa však osmelia a budú skúmať nové prostredie. Preto na ne netlačte a jediné, ako im pomôžete, je nerobiť zbytočný hluk, dať im tam misku s jedlom a vodou a nasilu ich odtiaľ nevyťahovať. Postupne sa osmelia, dajte im čas.

Pripravte jej piesok a misky na jedlo

Mačky nemusíte učiť chodiť na záchod, naučia sa to samy. Stačí, keď im pripravíte mačací záchod s pieskovou podstielkou a pri prvom skúmaní nového domova budú vedieť, že toto je ich toaleta. Musíte im ju však pravidelne čistiť, pretože ak bude príliš zašpinená, mačka si začne hľadať iné miesto. Okrem toho im pripravte aj misky, aby bolo jasné, kde ich bude čakať jedlo. Je lepšie, keď im necháte pomlieť čerstvé mäso od mäsiara, ako by ste ich mali kŕmiť suchými granulami alebo iba stále taštičkami so žrádlom. Stereotyp v jedle – hlavne tom balenom – môže mačkám spôsobiť problémy so zubami a srsťou.

Zoberte ju k veterinárovi

Nerobte to ako prvé, pretože pre mačku je návšteva veterinára stresujúca. Preto ju nechajte najprv privyknúť na nový domov. Niekedy to môže trvať aj dva týždne, kým si mačka zvykne. Potom ju zoberte k veterinárovi, ktorý sa postará o prípadne parazity či choroby. Je to dobré nielen pre mačičku, ale aj pre vás.

Hrajte sa s ňou

Ak mačku nepúšťate von, hrajte sa s ňou. Takto jej pomôžete udržať si zdravie – mačka potrebuje pohyb. Okrem toho ju púšťajte aspoň na balkón alebo do okna, mačky milujú vyhrievať sa na slnku a to pomáha tiež ich zdraviu. Ak bývate príliš vysoko, existujú aj špeciálne siete na okná a balkón, ktoré zabránia tomu, aby vám mačka vyskočila. S týmto však začnite až vtedy, keď mačka bude zvyknutá na nové prostredie, inak by vám mohla utiecť.

Scroll To Top