Free songs
Home / Bývanie / Interiér / Vybrať si vhodnú manželskú posteľ je umenie
Vybrať si vhodnú manželskú posteľ je umenie

Vybrať si vhodnú manželskú posteľ je umenie

Manželská posteľ sa nemusí nutne objavovať iba v spálni. Nájdeme ju predsa aj v hosťovskej izbe alebo v rôznych ubytovacích zariadeniach. Čo všetko treba pri výbere manželskej postele zvážiť, aby sme s ňou boli stopercentne spokojní?

Manželská posteľ

Manželská posteľ

Posteľ s matracom alebo bez neho?

Manželské postele sa vo väčšine prípadov predávajú bez matraca a roštu. V tom prípade musíte čeliť hneď trom otázkam, pretože sa okrem materiálového a štýlového prevedenia postele musíte pozerať na to, ako vhodne nakombinovať rošt a matrac, aby sa vám spalo čo najpohodlnejšie. Iný matrac si vyberajú ľudia pracujúci fyzicky, iný zasa tí so sedavým zamestnaním alebo ľudia trpiaci zdravotnými ťažkosťami. Samozrejme, že predajne s nábytkom ponúkajú aj celočalúnené postele, väčšinou s úložným priestorom, pri ktorých voľbu matraca riešiť nemusíte. V tomto prípade ale treba rátať s tým, že matrac, ktorý je v manželskej posteli „zabudovaný“, len tak ľahko nevymeníte za nový, môžete ho však aspoň vylepšiť kvalitným vrchným matracom. Celočalúnené manželské postele sú napriek tomuto faktu čoraz obľúbenejšie. Ľahko sa udržiavajú, nemajú žiadne ostré hrany, o ktoré by ste sa udreli vy alebo vaše deti. Súčasťou postelí bývajú efektné čelá, často zdobené moderným prešívaním, vzormi alebo ozdobnými gombíkmi. Ak sa teda rozhodujete, akú manželskú posteľ si vybrať, neorientujte sa len podľa rozmerov postele a jej dizajnu, ale aj podľa toho, či si potrpíte na osobnom výbere matraca a roštu. V romanticky zariadených spálňach sa skvelo vynímajú kovové, resp. kovovo-drevené manželské postele s ozdobným vyrezávaním. A hoci málokedy poskytujú úložný priestor, ich elegantný vzhľad je schopný tento nedostatok vykompenzovať. Periny sa stále dajú počas dňa skryť pod ozdobnú prikrývku alebo odložiť do šatníka. Masívne manželské postele vyrábané z borovicového dreva sú také odolné, že vám poslúžia celé roky. Keďže sa dajú namoriť, ľahko ich prispôsobíte k ostatnému spálňovému nábytku. I pri manželských posteliach z masívu sa môžete tešiť na ozdobné vyrezávanie a nápadité čelá.

Detaily, ktoré pri výbere manželskej postele zavážia

Rozhodli ste sa pre čalúnenú posteľ? V tom prípade ešte popremýšľajte, či chcete spať na jednom alebo na dvoch matracoch. Niektoré celočalúnené postele sú polohovacie, vďaka čomu si viete užiť v posteli raňajky, ale si i čítať či sledovať televíziu. Aj na bežné kovové, drevené či masívne postele si viete zaobstarať polohovací rošt a vhodný matrac. Odborníci odporúčajú skôr manželské postele s dvomi matracmi, aby si každý mohol vybrať matrac šitý na mieru. Pri výbere postele vás isto zaujmú i iné detaily. Napríklad to, či je posteľ položená na zemi alebo stojí na nožičkách. Muži to pravdepodobne riešiť nebudú, no každá žena sa sama seba spýta, či sa jej bude chcieť pod posteľou vysávať a utierať prach. Pri dekorovaní interiéru môže zavážiť napríklad aj to, či má posteľ dve čelá. Ak má, bude ťažšie na ňu nájsť vhodnú prikrývku. Niektoré totiž vyzerajú najlepšie vtedy, keď prevísajú na všetkých troch stranách. Ak sa nachádza čelo aj v dolnej časti postele, budete musieť hľadať iný druh prikrývok alebo si rovno vybrať takú manželskú posteľ, ktorá obsahuje praktický úložný priestor, kam viete periny počas dňa odložiť. Úložný priestor však môžu zaberať i iné veci, napríklad deky, hosťovské periny, sezónne oblečenie a pod. Podľa toho, ako často bude posteľ využívaná, dbajte aj na jej kvalitu. Hosťovské izby alebo ubytovne väčšinou disponujú klasickými drevenými posteľami s čelami bez úložného priestoru, pretože sú relatívne lacným riešením.

Scroll To Top