Free songs
Home / Komerčné články / Vlastný byt alebo prenájom?
Vlastný byt alebo prenájom?

Vlastný byt alebo prenájom?

Otázkou bývania sa trápi takmer polovica Slovákov. Na Slovensku máme množstvo neobsadených bytov v rôznych cenových kategóriach, ktoré je problematické obsadiť. Prečo? Pretože ľudia na ne nemajú peniaze.

shutterstock_246371050

V zahraničí nie je nič výnimočné žiť v prenájme. Veď napríklad v Nemecku nie je problém prenajať si dom a žiť v ňom. U nás? U nás sa skôr najmä mladí ľudia hrnú preč z rodinných hniezd a prenajmú si bývanie. Čoraz väčšie percento Slovákov uchodí do rôznych európskych krajín a hľadá lepšiu prácu, ktorá im umožní dopriať si kvalitnejšie bývanie. Je teda podľa vás lepšie vlastniť byt alebo žiť v prenajatých priestorov?

Výhody vlastného bývania

Veľkou výhodou vlastného bývania je neplatenie nájmu. Nikto vás neotravuje, aby ste zaplatili nájom podľa zmluvy. Nemôže sa vám stať, že k vám jedného dňa príde majiteľ bytu a vypovedá vám zmluvu. Byt bude vašim majetkom a nikto vám ho nemôže vziať. Keby hľadáte ubytovanie v Londýne, určite nebudete kupovať byt. Bývanie v takom veľkomeste ako je Londýn by vás vyšlo poriadne draho. Mnohí slovenskí občania využívajú bývanie v „House Share“ domoch, kde zdieľajú spoločné priestory s inými nájomcami.

Vo vlastnom byte môžete vykonávať akékoľvek rekonštrukcie a úpravy kedykoľvek sa vám zažiada. V prenajatých domoch si to nemôžete dovoliť. Aj keby zarábate viac peňazí vďaka tomu, lebo pracujete v Anglicku, výrazné zásahy do bytu si nebudete môcť dovoliť. Predsa len žijete v prenajatých priestoroch.

Výhody prenájmu

Výhodou prenájmu je to, že sa nebudete musieť zadĺžiť. V súčasnosti by sa nedalo bývať vo vlastnom bez hypotekárneho úveru. Jedine, keby máte bohatých rodičov, ktorí vám budú ochotní kúpiť vlastné bývanie. Pri prenájme ušetríte väčšie množstvo peňazí. Ak ale nechcete hádzať peniaze do koša, odcestujte do Londýna, získajte prácu v Londýne a potom sa vráťte domov s tým, že oznámite rodine, že si idete kupovať byt. Mnohé európske krajiny, nielen Anglicko, ponúkajú pre zahraničných občanov lepšie zárobky. Porovnávať plat v Anglicku a plat na Slovensku ani nemusíme.

Bývanie vo vlastnom a aj bývanie v prenajatom priestore má svoje výhody a nevýhody. Zvážte všetky pre a proti a potom sa rozhodnite, či budete bývať vo vlastnom a zadĺžite sa alebo budete dávať peniaze cudzím ľuďom za prenajaté priestory.

Scroll To Top