Free songs
Home / Tipy & triky / Viete si vybrať taký ďalekohľad, aký v skutočnosti potrebujete?
Viete si vybrať taký ďalekohľad, aký v skutočnosti potrebujete?

Viete si vybrať taký ďalekohľad, aký v skutočnosti potrebujete?

Ďalekohľady sú spoločne s fotoaparátmi najpoužívanejšími optickými zariadeniami. Obzvlášť počas leta ich využívajú najmä turisti, ktorí sa prostredníctvom ich priblíženej perspektívy kochajú dych vyrážajúcimi pohľadmi. Na trhu je však dostupné veľké množstvo ďalekohľadov, pričom nie vždy si dokážeme vybrať ten správny s vlastnosťami ideálnymi pre naše potreby a očakávania.

dalekohlady-nikon-aqt.sk

Základné vlastnosti ďalekohľadu identifikujete už z jeho názvu

Všetky základné vlastnosti ďalekohľadov vyjadruje niekoľko čísel, ktoré sa nachádzajú už priamo v názve daného produktu. Toto číslo má rovnaký tvar bez ohľadu na to, či sa jedná o ďalekohľady Nikon alebo ďalekohľady akejkoľvek inej značky.

Napríklad ďalekohľad Nikon Aculon A211 má vo svojom názve aj čísla 10-22 x 55. Prvé čísla 10-22 vyjadrujú zväčšenie. V tomto prípade sa jedná o ďalekohľad s nastaviteľným zväčšením od 10 do 22-krát. Číslo 55 zas popisuje veľkosť objektívu. Väčší objektív vo všeobecnosti vytvára lepšie podmienky na pozorovanie, keďže prepúšťa viac svetla. Preto ním dokážeme pozorovať ostré obrazy aj za zlých svetelných podmienok.

Nenechajte sa zmiasť a nesnažte sa kupovať ďalekohľad s čo najväčším zväčšením

Na chvíľu sa zastavíme pri zväčšení. Na bežné pozorovanie pre turistu úplne postačia ďalekohľady so zväčšením v intervale 10 – 22. Pri kúpe sa preto nemusíte hnať za čo najvyššími číslami zväčšenia. Ak by to bolo príliš veľké, pri pozorovaní sa výrazne zmenší zorný uhol, a preto by ste zo sledovania vzdialenej scenérie uvideli len sploštený obraz. Zároveň sú ďalekohľady s vysokým zväčšením citlivé na otrasy, a preto potrebujú aj statív. A ten jednoducho na túru so sebou niesť nemôžete.

Preferovať ďalekohľady s pevným alebo nastaviteľným ohniskom?

Na trhu nájdete ako ďalekohľady s pevným ohniskom, tak ďalekohľady s nastaviteľným ohniskom v určitom rozmedzí. Vo všeobecnosti by sme mohli povedať, že lepší obraz dokážu zobraziť ďalekohľady s fixným ohniskom. Oko bežného človeka však rozdiel prakticky vôbec nespozoruje, preto ak potrebujete ďalekohľad na turistiku, sú pre vás modely s nastaviteľným ohniskom ako stvorené. Naopak, v prípade, že sa chystáte ďalekohľadom pozorovať hviezdy, ideálnejšie bude prevedenie s pevným ohniskom.

Scroll To Top