Free songs
Home / Nezaradené / Spia s nami a väčšinou na ne kašleme
Spia s nami a väčšinou na ne kašleme

Spia s nami a väčšinou na ne kašleme

  H oci na nich strávia približne tretinu života, ľudia svojim matracom väčšinou nevenujú náležitú pozornosť. Ako ste na tom vy?

Vo vašej posteli sa páči nielen vám, ale aj roztočom, plesniam, vírusom a baktériám. Aj keď ich okom nevidíte, je ich plný matrac a rozhodne s vami nežijú v symbióze. Najmä exkrementy roztočov sú druhý najčastejší alergén a riskujete aj rozvoj astmy alebo atopického ekzému.

Preto sa o svoj matrac priebežne starajte a znižujte tak počty roztočov, ktorí sa v ňom usadia už 4 mesiace od zakúpenia. Inšpirujte sa našimi tipmi pre každý deň aj rok.

shutterstock_123691804

Každý deň

Hneď ako ráno vstanete, zložte z postele vankúš aj perinu. Potom otvorte okno dokorán a dajte matrac šancu, aby sa po noci zbavil vlhkosti. Presychanie výrazne napomáha, keď máte posteľ s pevným a priedušným roštom.

Každý mesiac

Kedykoľvek budete meniť lôžkoviny, dôkladne svoj matrac povysávajte. Raz za čas aj matrac vyčistite pomocou jedlej sódy. Jeden hrnček nasypete do sitka a poprášite ním celú plochu matraca. Necháte 10 minút pôsobiť a potom vysajete.

Sódu môžete zmiešať s pár kvapkami esenciálneho oleja, napríklad levanduľového. Jednak vám matrac krásne prevonia a tiež pôsobí antibakteriálne.

Niekoľkokrát ročne

Poťah matraca by ste mali prať aspoň 3x ročne a vždy minimálne na 60 °C. Do práčky môžete opäť pridať levanduľu. Ak sa veľmi potíte, môžete si zaobstarať aj matracový chránič pod plachtu.

Vyšším stupňom ochrany sú ešte takzvané toppery, ktoré fungujú ako samostatný menší matrac s vlastným poťahom.

Využite sucho aj mráz

Či vám to priestory dovoľujú, vytiahnite v lete (akonáhle teploty stúpnu nad 22 °C) svoj matrac von. Roztoče teplo nenávidia a riadne tak zdecimuje ich počty. To isté platí so zimou, ideálne suchým mrazom.

Váš matrac navyše pobyt na vzduchu krásne prevonia a bude sa vám lepšie zaspávať.

Každý matrac raz musí preč

Pravidelnou starostlivosťou síce životnosť matraca predĺžite, po 5-7 rokoch ale rovnako prichádza čas na jeho výmenu. Ak sa to tento rok týka aj toho vášho, preskúmajte ponuku matracov Tropico. Sú z prírodných a priedušných materiálov, ktoré dobre odolávajú roztočom a pri správnej starostlivosti vám vydržia aj 10 rokov.

Zájdite preto do jednej z viac než 300 predajní matracov a zistite, ktorý bude vyhovovať práve vám. Na vybrané modely je akcia 1 + 1 zadarmo, takže vás nové vybavenie ani nevyjde draho.

Scroll To Top