Free songs
Home / Deti / S deťmi na bicykli bezpečne
S deťmi na bicykli bezpečne

S deťmi na bicykli bezpečne

S oteplením ale aj príchodom leta sa prirodzene naše aktivity presúvajú von. Častejšie tak plánujeme aj rodinné výlety, ktoré však nemusia byť vždy spojené len s naším autom. Pekné počasie si predsa zaslúži vybrať bicykle a vyraziť na jazdu po Vašom okolí.

shutterstock_134107355

Cyklotrasy sú tak dnes už pomerne rozšírené a iste nájdete aj iné vhodné a pokojné miesta, ktoré budú primerané aj na zoznámenie dieťaťa s povinnosťami cyklistu. Na bicykloch môžeme vyraziť ako celá rodina, a to pokojne aj s menšími deťmi. V tomto prípade ich však musíme odviesť my, a je teda na zváženie, či dáte prednosť sedačke na svojom bicykli, alebo zvolíte stále populárnejšie vozíky, ktorý budete ťahať.

Voľba je len na Vás, poradiť môžu predajcovia, no každý spôsob má aj svoje výhody aj nevýhody. Opatrnosť je však potrebná vždy. Zvoliť si teda môžete to, čo najviac vyhovie Vám a Vášmu dieťaťu, no samozrejmosťou musí byť aj prilba. Tá musí dobre sedieť, nikde netlačiť a nepohnúť sa ani v predklone. Rovnako je dôležitá aj viditeľnosť dieťaťa a jeho bicykla. Aj keď vyrážate za pekného počasia, môže sa neskôr zamračiť, či pršať a vtedy je nevyhnutné, aby bol aj detský bicykel vybavený odrazkami ako aj svetlami.

Dbajte aj na správne obutie. Topánky by mali byť pevné s podrážkou, ktorá sa len tak ľahko z pedála nezošmykne. Vyhnite sa radšej šnúrkam, ktoré sa môžu zamotať do kolesa a spôsobiť pád aj vážnejšie poranenia. Ani oblečeniu by nemalo hroziť zachytenie do pedálov, no a prirodzene treba dbať aj na jeho vhodnosť pre aktuálne počasie.

Skôr než dieťa pustíte na cestu, malo by ovládať základné pravidlá a vedieť, ako sa má správať. Venujte teda pozornosť aj vysvetľovaniu, ako sa treba správať na ceste, najdôležitejšia je ostražitosť a opatrnosť. Učia sa aj Vaším príkladom, preto si dajte záležať na dodržiavaní cestných predpisov, a myslite aj na ukazovanie smeru rukou, či iné detaily, ktoré musí ovládať každý cyklista.

Ostražitosť je na mieste, no učiť sa musia pod Vaším dohľadom. Ak všetko zvládnu, budete pokojnejší aj Vy, ak na bicykel vysadnú aj bez Vás.

Scroll To Top