Free songs
Home / Úspech a podnikanie / Prečo sa jazykové kurzy oplatia viac ako samoštúdium?
Prečo sa jazykové kurzy oplatia viac ako samoštúdium?

Prečo sa jazykové kurzy oplatia viac ako samoštúdium?

Chceli by ste sa naučiť cudzí jazyk alebo sa zlepšiť v tom, čo už viete? Vyskúšať môžete samoštúdium alebo niektorý z jazykových kurzov. Neviete sa rozhodnúť, čo z toho je lepšie? Máme pre vás niekoľko tipov.

screen-jazyky

Nikto učený z neba nespadol a je málo takých, ktorí majú prirodzený talent na jazyky. Väčšina ľudí si cestu za poznaním cudzích jazykov musí vydrieť. Pokiaľ však viete, ako si z učenia urobiť zábavu a nie utrpenie, pôjde vám to jednoduchšie. Nerobte chyby pri učení sa cudzích jazykov, tie vás totiž budú len a len brzdiť.

Samoštúdium berte ako doplnok

Samoštúdium má niekoľko výhod. Medzi tie najvýraznejšie patrí súkromie – pred nikým sa nemusíte hanbiť za svoju výslovnosť alebo gramatické chyby. Práve táto výhoda však často býva aj najväčšou nevýhodou – chýba vám totiž spätná väzba. Pokiaľ už nemáte možnosť absolvovať štúdium cudzieho jazyka na strednej alebo vysokej škole, investuje do jazykových kurzov. Lektora uprednostnite podľa úrovne vašich vedomostí.

Pokiaľ s učením len začínate alebo sú vaše jazykové schopnosti v plienkach, najlepší bude pre vás učiteľ, ktorý vám učivo vysvetlí vo vašom materinskom jazyku. Ak sú však vaše vedomosti širšie (úroveň B2 a vyššie), skvelou voľbou bude tzv. native speaker, teda človek, pre ktorého je daný jazyk materinským. Získate od neho jedinečnú spätnú väzbu, najmä čo sa týka vašej výslovnosti a častých gramatických chýb.

Ak ste začiatočník, dôraz by ste mali klásť na rozširovanie slovnej zásoby a učenie gramatiky. Pre pokročilejších sú kľúčové konverzácie, vďaka ktorým zúžitkujete naučené a aktívnym využívaním jazyka si ho lepšie vpíšete do pamäte.

Samoštúdium je skvelé ako doplnok k jazykovým kurzom. Či už sa rozhodnete pre učebnice pre samoukov s rôznymi cvičeniami od počúvania až po čítanie s porozumením, alebo stavíte na zábavnejšiu formu učenia cez aplikácie ako Duolingo, určite nič zlé nespravíte.

Zvážte, či sú pre vás vhodnejšie individuálne alebo skupinové kurzy

Jazykové školy ponúkajú rôzne druhy kurzov, ktoré sa od seba môžu líšiť úrovňou výučby, ich dĺžkou ale tiež tým, či ide o skupinový alebo individuálny kurz, kde sa lektor venuje len vám. Individuálne kurzy sú ideálnou voľbou pre tých, ktorí majú záujem o intenzívne vyučovanie alebo sa ostýchajú pred ostatnými žiakmi. Treba tu počítač s väčšou investíciou, no za vyššiu cenu získate plnohodnotne strávený študijný čas.

Skupinové kurzy sa rôznia najmä čo sa týka počtu účastníkov. Aby kvalitné jazykové školy zabezpečili čo najlepšiu výučbu, organizujú kurzy pre maximálne 10-12 ľudí. Je podstatné, aby sa každý študent dostal ku slovu a bol tak prinútený konverzovať. Takéto množstvo je tiež vhodné aj pre samotných lektorov, ktorí majú príležitosť venovať sa každému rovnocenne.

Pri výbere inštitúcie sa riaďte podľa toho, čo chcete v jazykovom vzdelávaní dosiahnuť a aká je vaša aktuálna úroveň. Najlepšie bude, ak nájdete takú školu, ktorá spolupracuje aj s native speakermi a ponúka rozmanité jazykové kurzy. Bratislava je síce miestom, kde ich nájdete najviac, no mnohé školy majú svoje pobočky v rôznych kútoch Slovenska, nemusíte preto za kurzom dochádzať. Aby pre vás škola určila najlepší možný kurz, nechá vás najprv urobiť test v cudzom jazyku, aby si overila vaše dosiahnuté schopnosti.

Foto: Bigstockphoto

Scroll To Top