Free songs
Home / Nezaradené / Naučte sa šetriť

Naučte sa šetriť

Peniaze chýbajú asi vo väčšine domácností. Ich nedostatok tak pociťujeme všetci, no často si tento stav spôsobujeme aj sami. V obchodoch sú nám neustále ponúkané výhodné akcie na tovar, ktorý nepotrebujeme a len tak by sme si ho asi nikdy nekúpili, no pri akcií odolá len málokto.
Vaša výplata sa tak rozkotúľa veľmi rýchlo a pred koncom mesiaca už musíte šetriť každý cent. Takto však nežijú len tí s minimálnym platom, často nákupnej horúčke podľahnú aj tí, ktorí zarábajú slušne.
Rezerva na účte je tak často nulová. Ak si však s príchodom dovoleniek chcete leto užiť naplno, začnite šetriť v predstihu. Ako šetriť elektrinou, vodou, či na teple už vie každý. Pomôžu ale aj jednoduché triky, ktoré síce zaberú čas, no vo Vašej peňaženke pomaly začnú pribúdať peniaze.

Varte doma a kontrolujte obsah chladničky. Naša pohodlnosť často víťazí, no ak sa prinútite variť doma, bude jedlo nielen lacnejšie ale aj zdravšie. Pokojne kúpte aj niečo v akcií, no naplánujte si kedy to budete variť, aby ste to následne zbytočne nevyhadzovali po dátume spotreby. Návšteva reštaurácie je síce príjemná, no ak už, naplánujte si ju len občas, napríklad na významné dátumy.

Plánujte nákupy. Iste sa Vám neraz stalo, že ste išli na chlieb, mlieko a maslo a pri pokladni od Vás chceli 30€. Občas sa to stáva každému, no tomuto by ste mali predísť. Spíšte si zoznam, čo všetko treba kúpiť, pozerajte aj akciové letáky, tým môžete prispôsobiť aj jedálny lístok. Pokojne siahnite aj po menej známych značkách, sú lacnejšie.

Zbytočne Vás o peniaze oberá aj zábudlivosť. Ak teda zabúdate platiť účty na čas, využite trvalé príkazy a inkasné platby, prípadne si vložte upomienku do mobilu. Pri oneskorení platieb tak zbytočne platíte aj penále.

Ak sú peniaze vzácnosťou, určite sa vyhnite pôžičkám. Sú to síce rýchlo dostupné peniaze, avšak budú Vás stáť oveľa viac, ako si za ne kúpite. Oveľa viac Vám prospeje, ak svoje výdavky začnete plánovať. Nekupujte všetko čo sa Vám páči, a nepodľahnite predajným taktikám obchodníkov.
Nemalú úsporu docielite aj využitím hromadnej dopravy. Ak cestujete do práce autom, aj nízka spotreba Vás mesačne stojí viac, ako mesačník na vlak, či autobus.

Ak neviete kde sa Vaše peniaze „strácajú“, začnite všetky výdaje zapisovať. Veľmi rýchlo tak prídete na to, kde Vám zbytočne uteká nevyhnutná rezerva.

Scroll To Top