Free songs
Home / Komerčné články / Máme dostatok pitnej vody?
Máme dostatok pitnej vody?

Máme dostatok pitnej vody?

Žijeme v krajine, kde nemáme problém s prístupom k pitnej vode. Znamená to však, že ňou môžeme plytvať? Nie, práve naopak, vodu by sme si mali vážiť a šetriť pitnú vodu.

Sú krajiny, ktoré majú more alebo oceán, sú krajiny, ktoré majú obrovské zásoby ropy, my patríme medzi krajiny, ktoré majú najväčšie zásoby kvalitnej pitnej vody. Je to dôvod, aby sme chránili naše prostredie a zabezpečovali, aby sa zásoby kvalitnej vody zachovávali.

Voda nielen na pitie

Pitnú vodu používame každý deň. Používame ju však nielen na pitie, ale vo väčšine činností, kde je voda potrebná. To znamená, že vodu využívame na umývanie, splachovanie, čistenie domácností a okolia domov, na umývanie áut, strojov atď. Nemáme zavedené rozvody samostatne na úžitkovú a samostatne na pitnú vodu, a preto by sme mali k využívaniu pitnej vody pristupovať zodpovedne.

Bežná štvorčlenná rodina spotrebuje ročne v priemere 200 000 litrov pitnej vody. Je to obrovské číslo, hlavne ak si uvedomíme, že na pitie a stravu využijeme len malú časť tohto množstva. Je možné zachovať si denný komfort, a pritom ušetriť? Pri správnom spôsobe šetrenia sa dajú dosiahnuť výrazné úspory, ktoré sa prejavia aj na účtoch za bývanie.

Zbytočne pustená voda

Základom je správne používanie vody. Nenechať zbytočne pustenú vodu, keď ju nepotrebujeme. Napríklad pri umývaní zubov alebo pri sprchovaní nenechať pustenú vodu, kým si umývame zuby alebo sa mydlíme v sprche. Je to klasický príklad plytvania. Vodu nepoužívame, a čistá preteká priamo do kanalizácie. Naozaj stačí, aby sme zodpovednejšie upravili svoje bežné návyky. Máme však k dispozícii aj rôzne pomôcky, ktoré pomáhajú šetriť pitnú vodu z vodovodu.

Voda a vzduch

Najjednoduchší a veľmi účinný pomocník je úsporný perlátor. Je to malá súčiastka, ktorá je namontovaná na konci vodovodnej batérie. Existuje veľa typov perlátorov, niektoré slúžia len na usmernenie toku vody, ale úspory sú len veľmi malé. Na druhej strane sú skutočne kvalitné, technicky prepracované úsporné perlátory, ktoré pomáhajú usporiť až 85 percent vody pri rovnakom komforte. Čo to znamená? Už sme spomínali umývanie zubov. Vodu potrebujeme na prepláchnutie zubnej kefky, na opláchnutie úst. A ako šetríme vodou? Úsporný perlátor funguje na princípe zmiešavania vody so vzduchom, čím vznikne dostatočný prúd a tlak vody, ako pri pustení prúdu čistej vody. Primiešaním vzduchu je však potrebné výrazne menšie množstvo vody. Bežné batérie bez úsporného perlátoru majú prietok vody približne 12 až 20 litrov za minútu. Použitím vhodného pelátoru však môžeme získať výraznú úsporu vody. Môžeme si vybrať perlátor s prietokom 2, 4, 6, 8 litrov za minútu podľa toho, kde ho potrebujeme použiť. Alebo si vyberieme perlátor s nastaviteľným prietokom. Porovnanie, koľko vody spotrebujeme bez použitia pelátoru a s použitím perlátoru, je veľmi jednoduché.

Úsporný perlátor

Úsporný perlátor

Sprchovanie inak a predsa rovnako

Rovnako sme spomínali aj sprchovanie. Tu sa úspory prejavia ešte podstatnejšie, pretože pri umývaní celého tela tečie voda dlhšiu dobu, čo znamená aj väčšiu spotrebu vody. Na sprchu však úsporný perlátor namontovať nemôžeme. Riešením je úsporná sprchová hlavica. Jej konštrukcia má rovnakú technológiu, ako perlátor. Zmiešaním vody a vzduchu sa vytvorí dostatočný prúd s celkovou menšou spotrebou vody. Úsporné sprchové hlavice majú rôzne tvary, môžu mať nastaviteľné prúdy vody, a tým umožňujú ich použitie v každej kúpeľni. Ak si porovnáme bežnú sprchovú hlavicu s prietokom 20 litrov vody za minútu, a sprchovanie v dĺžke 3 minúty, tak pri použití úspornej sprchovej hlavice s prietokom 7 litrov za minútu ušetríme pri jednom sprchovaní ušetríme až 39 litrov pitnej vody. A každou minútou sprchovania naviac ušetríme ďalších 13 litrov vody!

Úsporná sprchová hlavica

Úsporná sprchová hlavica

Úsporné WC s umývadlom

Pozrime sa ešte na jedno denne využívané príslušenstvo. WC. Denne ho používame a denne takto pretečie do kanalizácie množstvo pitnej vody. Samozrejme, nebudeme nikomu radiť, aby ho prestal využívať a chodil niekam do kríkov. Skôr ide o úspory pri jeho využívaní. Jednou z možností je využívať už použitú vodu. A pritom dodržiavať bežnú hygienu, použiť jednu vodu na umytie rúk a tú istú vodu na spláchnutie toalety. Riešenie je jednoduché, použiť zabudované umývadlo do WC. Funguje to jednoducho, ako je zobrazené na obrázku.

Úsporné WC s umývadlom

Úsporné WC s umývadlom

Po použití WC sa stlačením tlačidla spláchne (je možné použiť malé a veľké spláchnutie, aj týmto sa šetrí), a nádržka sa začne napĺňať vodou. Na rozdiel od bežných splachovačov voda nepriteká skrytým spôsobom, ale priteká cez vodovodnú batériu do umývadla. Takto si môžete ihneď umyť ruky pritekajúcou vodou. Voda netečie do kanalizácie, ale vteká z umývadla do splachovacej nádržky. Pri najbližšom spláchnutí sa tak nepoužije čistá voda, ale už použitá voda. Týmto spôsobom sa jedna voda využije až dvakrát, čím sa výrazne šetrí spotreba vody na umývanie rúk a splachovanie. Splachovač s umývadlom je zároveň riešením aj pre menšie priestory, kde sa ťažšie hľadá priestor pre umývadlo. Umývadlo je integrované do nádržky a tak nezaberá ďalšie miesto a nepotrebuje samostatné rozvody vody a kanalizácie.

 

Buďte zodpovední a zamyslite sa, koľko vody môžete denne ušetriť. Stačí možno zmeniť len niektoré bežné návyky, ktorými ušetríte tisíce litrov vody ročne. Využitím ďalších pomocníkov a úsporných riešení môžete šetrenie vodou ešte znásobiť, aby sme o našu čistú vodu neprišli.

 

Scroll To Top