Free songs
Home / Tipy & triky / Cukrovka: Príčiny, prejavy a možnosti liečby

Cukrovka: Príčiny, prejavy a možnosti liečby

Cukrovka patrí medzi najčastejšie civilizačné ochorenia, ktoré postihujú ľudí v rôznych vekových kategóriách. Najčastejšie ide o ľudí v pokročilom veku, no všetko to záleží aj od typu cukrovky. Existujú totiž 2 typy cukrovky a jeden z nich postihuje častejšie deti.

Pravdepodobne ste už o cukrovke neraz počuli. Ide o ochorenie, ktoré sa prejavuje neustále zvýšenými hodnotami cukru v krvi. Toto ochorenie sa rýchlo šíri a okrem iného, postihuje milióny ľudí po celom svete. Niekedy si jednoducho nevyberá, ale v niektorých prípadoch si za vznik cukrovky môžu sami ľudia, napríklad nesprávnou životosprávou.

Prečo cukrovka vzniká?

Dôvodov vzniku cukrovky je hneď niekoľko. V niektorých prípadoch ide o genetickú predispozícii. To znamená, že ak mal alebo má váš blízky cukrovku, automaticky sa zvyšuje šanca vzniku aj u vás. Nie je to však dôvod, ktorý vždy platí. Častejšie je príčinou práve obezita a nadváha. Ak trpíte týmito zdravotnými problémami, riziko vzniku cukrovky je u vás pomerne vysoké. Taktiež je dôvodom nezdravá strava, teda konzumácia potravín s vysokým obsahom sacharidov, prípadne je príčinou nedostatok pohybu alebo pokročilý vek.

Aké sú prejavy cukrovky?

Vo všeobecnosti platí, že cukrovka má viacero prejavov. Napríklad, môže ísť o zvýšenú potrebu močenia, nadmerný smäd, únava, slabosť, znížená zraková ostrosť, suchá a svrbivá koža, pomalé hojenie rán alebo časté infekcie močových ciest. Jednoducho povedané, prejavy môžu byť aj iné, je potrebné si to odsledovať a poradiť sa s lekárom. V klasických krvných testov sa však vždy skúma aj cukor.

Čo sa týka liečby, je potrebné, aby ste nosili ponožky pre diabetikov, pretože ľuďom s týmto ochorením častokrát zvyknú opúchať dolné končatiny. Lekár vám predpíše lieky, prípadne injekcie inzulínu. Tiež by ste mali dodržiavať odporúčané množstvo jedla za deň.

Scroll To Top