Free songs
Home / Bývanie / Čo vplýva na cenu nehnuteľnosti?
Čo vplýva na cenu nehnuteľnosti?

Čo vplýva na cenu nehnuteľnosti?

Na cenu nehnuteľnosti vplýva viacero faktorov. Vďaka nim môže byť cena vyššia ale aj nižšia než si predávajúci predstavuje. Ak sa vám ale podarí nájsť kupca, ktorí očakáva od nehnuteľnosti to čo ponúkate máte vyhraté. Týchto situácií ale býva dosť málo. Čo všetko ovplyvňuje cenu nehnuteľnosti?

Isto ste už rozmýšľali prečo je byt na predaj v Bratislave drahší než rovnako veľký byt v okrajovej časti menšieho mesta? Faktom je že vo väčších mestách je viac príležitostí nájsť so vhodné a dobre platené pracovné miesto, je tam lepšie dopravné spojenie do práce a aj možnosť mať blízko škôlku či školu je vyššia. Kým niekomu môže táto lokalita vyhovovať iný záujemca môže dať prednosť pokojnému bývaniu niekde v malej dedinke.

Veľkosť nehnuteľnosti

Veľkosť domu alebo bytu je dôležitým faktorom pri určovaní ceny. Často sa stretnete s cenou bytu za meter štvorcový. Táto cena môže byť v závislosti od lokality rôzna.

Aká je cena za meter štvorcový nehnuteľnosti najlepšie zistíte ak sa poobzeráte po cenách bytov vo vašom okolí. Dajte si ale pozor a porovnávajte len cenu rovnako veľkého bytu aký je ten váš. Pokojne sa môže stať, že cena dvojizbových bytov za meter štvorcový bude vyššia než cena za trojizbový. Dôvod je jednoduchý – väčší záujem je práve o dvojizbové byty. To ale neznamená, že sa cena nemôže časom zmeniť.

Stav nehnuteľnosti

Nový 2 izbový byt na predaj v Jégého aleji je drahší než dvojizbový byt, ktorý bol postavený pred 30 rokmi. Novostavby sú drahšie a nie je to len z dôvodu potrebnej rekonštrukcie pri starších bytoch. Aj keď je starší byt zrekonštruovaný je riziko, že do neho budete musieť investovať financie navyše vyššie. V novostavbe sa nestane, že bude treba behom pár rokov opraviť starú strechu či urobiť nové rozvody.

Záujem o kúpu

Ak dopyt po nehnuteľnostiach vo vašej lokalite prevyšuje ponuku je cena bytu alebo domu vyššia. Ľudia chcú bývať v tejto lokalite a sú ochotní zaplatiť aj viac. Pokiaľ ale ponuka prevýši dopyt cena ide dole.

Scroll To Top