Free songs
Home / Tipy & triky / Citlivá pokožka – 6 otázok a odpovedí, ktoré vám objasnia problémy s pleťou
Citlivá pokožka – 6 otázok a odpovedí, ktoré vám objasnia problémy s pleťou

Citlivá pokožka – 6 otázok a odpovedí, ktoré vám objasnia problémy s pleťou

O citlivej pleti sa toho popísali a narozprávalo už veľmi veľa. Zorientovať sa medzi množstvom informácií nie je vždy jednoduché, najmä ak sú niektoré pravdivé, iné len z polovice a ďalšie vôbec. Prečítajte si nasledujúci článok a možno dostanete odpovede na otázky, ktoré vás už dlhý čas pálili.

 

Vyžaduje zvlhčovanie aj citlivá, no mastnejšia pokožka?

Mastnejší typ pleti absolútne vyžaduje hydratačný krém a sú na to logické dôvody. Ak sa totiž vaša pokožka vysuší, bude tvoriť prirodzene viac olejov, aby sa takpovediac „premastila“. Tým, že ju budete zvlhčovať, znížite množstvo olejov, ktoré by vaša pokožka inak produkovala. Udržujte pleť hydratovanú a znížite tak potrebu tela produkovať vlastné oleje (v nadmernom množstve).

Dá sa pokožka hydratovať aj horúcou sprchou?

Vec sa má v skutočnosti tak, že horúce sprchy (ak sú ešte navyše dlhotrvajúce) nie sú pre zdravie pokožky tak prínosné, ako by sa mohlo zdať. Práve naopak, pri sprchovaní horúcou vodou dochádza k nadmernému vysušovaniu kože, preto sa neodporúča napríklad ani ľuďom s atopickými problémami. Vane a sprchy by teda mali nanajvýš teplé a krátke. Citlivá pleť ocení aj striedanie chladnejšej a teplej sprchy.

Čím drahší produkt, tým lepšie výsledky?

Nemyslíme si to! Neexistuje nič, čo by hovorilo v prospech toho, že drahšie značky a krémy fungujú lepšie. Cena produktov a ošetrení často poukazuje nanajvýš na úspešný marketingový plán výrobcu alebo predajcu. Radšej ako na cenu hľaďte na jednotlivé zložky kozmetiky a zistite, či daný krém na citlivú pokožku skutočne stojí za to.

Hypoalergénna automaticky znamená nedráždivá?

Ak je kozmetika hypoalergénna, nemusí to nevyhnutne znamenať že je pre každý typ pleti jemná alebo bez alergénov. Kozmetické spoločnosti nie sú povinné dodržiavať žiadne predpisy, prípadne robiť tety na potvrdenie svojich tvrdení. Nie sú stanovená žiadne normy pre pojem „hypoalergénna“, preto ak ste citliví na určité zložky, vždy radšej skontrolujte etiketu na prípravkoch. Aj na tých hypoalergénnych.

Môžem používať parfumy, ak mám citlivú pokožku?

Existujú niektoré vonné zložky, na ktoré citlivá pokožka nemusí reagovať dobre. To však neznamená, že by sa ľudia s citlivou pleťou mali plošne vyhýbať voňavkám, toaletným vodám a parfumom. Ide o to poznať a zistiť čo pokožke škodí a čo prospieva – prvému sa treba vyhnúť, prospešné látky môžete pokojne aplikovať. Týka sa to aj parfumov.

Mám citlivú pokožku – asi mám alergiu. Je to pravda?

Môže byť a nemusí. Alergie na určité zložky skutočne môže spôsobiť nežiaduce kožné reakcie, vo väčšine prípadov však citlivosť kože spúšťa oslabená kožná bariéra. Čo stojí za týmto oslabením? Môžu to byť faktory ako stres, nesprávna starostlivosť, hormonálne zmeny, nadmerné vystavovanie sa UV žiareniu, prípadne kombinácia viacerých zmienených faktorov.

Scroll To Top