Free songs
Home / Bývanie / Ako vybrať drevený nábytok na chatu?
Ako vybrať drevený nábytok na chatu?

Ako vybrať drevený nábytok na chatu?

Nezáleží na tom, či máte malú chatku, veľký statok, vidiecky domček či zrub, dôležité je, aby ste si svoj víkendový či prázdninový domov zariadili podľa svojho a cítili sa tam pohodlne a útulne. Veľa ľudí si chalupu zariaďuje ako letné sídlo, niekto tam dokonca býva celoročne.

Fantázii sa pri výbere nábytku medze nekladú, napriek tomu na chalupu patrí o trochu iný nábytok, než ktorý si kupujeme bežne domov. Existuje rad tzv. chalupárskych kúskov, ktorou sú pre tieto priestory špecifické, sem sa radí napr. kredenc / príborník, truhla, rohová lavica, lavica na posedenie pri kachliach atď. Hlavné vlastnosti, ktoré každého zaujmú je štýl, voľby farieb a tiež zdobenie. Keď k Vám príde susedka na návštevu, rozhodne ju bude zaujímať, či máte krajší a zdobenejší nábytok z masívu než ona.

Typy nábytku z masívu na chatu

Na prvom mieste sa stále drží štýlový nábytok. Sem môžeme zaradiť typicky robustný sedliacky nábytokz dreva, ale aj klasický ľudový maľovaný nábytok, na ktorom väčšinou prevláda tlmene modrá, červená a zelená farba. Obľúbený je tiež nábytok vo farbe borovice či smreku, a v neposlednom rade meštiansky nábytok, ktorý vyniká krásnym zdobením, ktorý je charakteristický svojou farebnosťou a kresbami rôznych drevín, povrch má upravený tzv. Fladrovaním, vďaka čomu vyzerá ako drahšie druhy dreva, vedľa kresieb sa zdobí aj pomocou vyrezávania.

Vidiecky štýl zo zahraničia

Ak si prajete vdýchnuť svojmu odpočinkovému obydliu trochu zahraničného vidieckeho ducha, skúste nábytok v štýle francúzskej Provence, Škandinávie či veľmi obľúbený anglický vidiek. Tu je typickými farbami krémová, biela a šedá, pozadu však nezostávajú ani modrá všetkých odtieňov, tmavo zelená, tyrkysová, vínovo červená či petrolejová. V tomto štýle má nábytok vyzerať starodávne, čo možno dosiahnuť špeciálne upravenými farebnými nátermi, aby sa masívny nábytok javil starší, dostane vďaka tejto úprave nádych minulosti. Typickým znakom sú u takéhoto nábytku dvierka skladané z jednotlivých dosiek. Dopĺňajú ho robustnejšie a nápadné kovania, na ktorom môžete nájsť aj nápisy.

Skombinujte staré tradície s moderným svetom

Býva zvykom, že tradičnú vidiecku chalupu vybavíte tradičným nábytkom, ale neváhajte pokojne pridať aj pár kúskov zo súčasnosti. To, čo bežne používate doma, sa Vám určite bude hodiť aj na chalupe – písací stôl, knižnica, skrinka na televíziu či domáce kino, konferenčný stolík či stolík pod počítač. Dôležité je len to, aby takýto nábytok do chalupy zapadol a ladil s tým klasickým, na to postačí pár malých detailov – správna voľba farby, jednoduchosť a hlavne detaily, ktoré budú vyzerať ako zo starej doby. Sem patria napríklad vyrezávané detaily, maľby na dvierkach, porcelánové úchytky atď.

Aké kúsky by Vám na chalupe nemali chýbať?

  • skrine na oblečenie (kombinácia políc s priestorom pre ramienka)
  • kredenc alebo príborník
  • bielizník
  • komoda s priestrannými zásuvkami
  • posteľ z masívu
  • jedálenský stôl
  • rohová lavica
  • lavice ku kachliam
  • niekoľko skriniek na drobné predmety

Samozrejme, že to je len hrubý náčrt toho základného vybavenia, ostatné už záleží na každom jednotlivcovi, akú predstavu bude mať pre svoju vlastnú chalupu.

Autor PR článku: https://www.texto.sk/copywriting/

Scroll To Top