Free songs
Home / Bývanie / Aké ceny si účtuje projekčná kancelária?
Aké ceny si účtuje projekčná kancelária?

Aké ceny si účtuje projekčná kancelária?

Ceny za projekty domov sa rôznia v závislosti od určitých kritérií. Medzi tie najzákladnejšie patrí to, či ide o katalógový projekt alebo jedinečný projekt na mieru. Ceny si navyše projekčné kancelárie určujú individuálne.

Tvorba jedného projektu domu trvá v priemere 2-3 mesiace a podieľa sa na ňom niekoľko ľudí. Okrem projektanta stavebnej časti (alebo architekta) sú to ešte statik, zdravotechnik, elektroinžinier, projektant vykurovania a požiarnej ochrany. Mzdy všetkých špecialistov tvoria spolu s nákladmi na tlač, kancelárske potreby, počítače, softvér a bežnú údržbu kancelárie fixnú časť, ktorá je súčasťou každej ceny.

building-plan-354233_1920

Flexibilné prvky cenotvorby sa pripočítavajú vtedy, ak sa projekt vytvára pre nadrozmerný objekt, ak je pozemok príliš svažitý alebo keď bude dom podpivničený či s obytným podkrovím. Ceny sa navyšujú aj vtedy, ak sa rieši projekt chladenia, rekuperácie, bazénovej techniky, solárneho ohrevu alebo iných nadštandardných riešení nízkoenergetických domov.

Projekčná kancelária vytvorí cenu podľa m2

Najväčšie rozdiely v cenách, ktoré vám ponúkne projekčná kancelária, pocítite, keď sa budete rozhodovať medzi domom z katalógu alebo projektom na mieru. Pri orientačných odhadoch sa dá tvrdiť, že katalógová cena projektu býva aj o 2000 € menšia. Je to spôsobené tým, že pri vytváraní katalógového projektu architekt počíta s tým, že sa bude ponúkať viacerým klientom a predá sa viackrát. Cena sa v takomto prípade prepočíta medzi predpokladaných zákazníkov. Vo všeobecnosti platí, že ak sa katalógový projekt nepredá aspoň trikrát, bežná projekčná kancelária je v strate.

Pri priemernom dome s rozmermi 120m2 sa cena katalógového projektu domu pohybuje okolo 1200 € (počíta sa tu aj s nákladmi na projekt osadenia na konkrétny pozemok a projekt prípojok). Ak ide o individuálny projekt na mieru, architekt na ňom v spolupráci s klientom pracuje úplne od začiatku. Berie pritom do úvahy nielen vlastnosti terénu, na ktorom bude stavba stáť, ale tiež preferencie a predstavy klienta o jeho budúcom bývaní.

blueprints-894779_1920

Ceny sa pri individuálnych projektoch rôznia v závislosti od toho, či sa bude vytvárať projekt na stavebné povolenie alebo projekt na realizáciu stavby. Projekty na stavebné povolenie sú menej podrobné a slúžia najmä vtedy, ak je potrebné čo najskôr podať projekt na stavebné povolenie. Pri cene 18 €/m2 a rozmere domu 120 m2, tak cena vyjde najmenej 2160 €. Takýto projekt pre potreby stavby stačí neskôr za príplatok dopracovať.

Projekt na realizáciu stavby je kompletná štúdia, ktorá obsahuje podrobnejšie okótované výkresy, konštrukčné detaily a projekty jednotlivých profesií. Ceny sú tu, logicky, vyššie. Ak si projekčná kancelária účtuje 25€/m2, tak pri 120 m2 obytného priestoru domu zaplatíte za projekt minimálne 3000 €.

S príplatkami treba rátať vtedy, ak ide o projekt do svahu alebo má klient záujem o nadštandardné riešenie inteligentného pasívneho alebo nízkoenergetického domu. Dôležité je totiž projekt prispôsobiť orientácií domu na svetové strany, vďaka čomu je možné efektívne využívať slnečné lúče počas dňa. Naprojektovať by sa mala aj rekuperácia vzduchu, podlahové alebo stenové kúrenie či alternatívny zdroj energie.

Scroll To Top