Sušenie ovocia – ako na to

V Tipy & triky, Zdravie, Životný štýl

V eľa ľudí v dnešnej dobe siaha po sušenom ovocí, aby nahradilo potrebu organizmu po sladkom. Ľudia sú už presýtení rôznych čokolád a cukroviniek, z ktorých len priberáme a naviac sú maximálne nezdravé. Neobsahujú žiadne cenné látky, ktoré náš organizmus pre svoje fungovanie potrebuje. Skôr naopak. Zaťažujú metabolizmus a vyvolávajú rôzne civilizačné ochorenia. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa snažíme cukor dopĺňať oveľa zdravšou formou, a to prostredníctvom sušeného ovocia. Sušené ovocie obsahuje minerálne látky a vlákninu. Je vhodné ho konzumovať pri chorobách pečene a obličiek. Má blahodarný vplyv na zažívací trakt.

Sušené ovocie
Sušené ovocie

Ak máme na záhradke domáce jablká, marhule, slivky, či hrušky, tak si môžeme vyrobiť domáce sušené ovocie v BIO kvalite.

Princíp sušenia ovocia je založený na znížení jeho obsahu vody na 18 až 20 %. Sušením dochádza k potláčaniu rastu mikroorganizmov a zastavujú sa biochemické procesy.

Každé ovocie sa suší inak. Zásadou číslo jedna je vyberať iba zdravé plody. Niektoré ovocie, ako napríklad jablká, pred sušením najskôr ošúpeme a nakrájame. Slivky a marhule nekrájame. Ovocie poukladáme na rošty alebo vhodný sieťový materiál v dostatočnom odstupe. Sušiť môžeme viacerými spôsobmi. Naši starí rodičia dodnes sušia ovocie na vzduchu, v miestnosti, ktorá je suchá a má stabilnú teplotu nad 20°C.

V našich domácnostiach, najmä v panelákoch je však sušenie na vzduchu celkom problém. K tomuto účelu si môžeme zakúpiť buď profesionálnu sušičku alebo použijeme rúru na pečenie. V prípade použitia rúry, nesmieme zabúdať na otáčanie sušeného ovocia asi v polovice cyklu. Teplota vyhriatej rúry nemôže prekročiť 85°C, aby sme ovocie namiesto vysušenia neupiekli. Keď máme ovocie vysušené, necháme ho trochu vychladnúť pri izbovej teplote. Následne ho poukladáme do suchých uzatvárateľných nádob a môžeme začať postupne konzumovať. Takto, po domácky vysušené ovocie bude výbornou a zdravou pochúťkou nielen pre dospelých, ale aj pre deti.

Sušenie ovocia – ako na to

Môžete si tiež prečítať!

Jaké jsou nejoblíbenější hazardní hry?

Zatímco dříve byla kasina zábavou pro bohaté, dnes jsou dostupná komukoliv. Sice ne fyzicky, ale online rozhodně. Stačí mít

Read More...

Jaká online kasina zůstávají pro Čechy otevřená?

Od ledna letošního roku začala v České republice platit nová pravidla pro hazard. Lidé, kteří se hazardním hrám věnovali

Read More...
Kuchyňa podľa najnovších trendov

Kuchyňa podľa najnovších trendov

Hovorí sa, že kuchyňa je kráľovstvom pre ženu. Na to, aby som sa v nej pohodlne cítila, nestačí mať

Read More...

Zanechaj odpoveď:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Mobile Sliding Menu