Free songs
Home / Bývanie / Vyberte si tepelné čerpadlo podľa správnych parametrov
Vyberte si tepelné čerpadlo podľa správnych parametrov

Vyberte si tepelné čerpadlo podľa správnych parametrov

V súčasnosti sa čoraz viac špekuluje nad tým, ako čo najviac ušetriť na energiách v domácnosti. Teplo a teplá voda sú potrebné najmä v zimných mesiacoch, no svoje opodstatnenie majú aj v lete. V zime je spotreba tepla a teplej vody pochopiteľne vyššia, a preto sa tieto mesiace považujú za hlavné vykurovacie obdobie. Na to, ako vykúrite váš príbytok, by ste preto mali začať myslieť už na konci leta, najneskôr na jeseň. Ak plánujete zmeniť doterajší zdroj tepla alebo sa rozhodujete pre úplne nový do vašej novostavby, tepelné čerpadlo môže byť pre vás to pravé. Ako funguje a prečo sa oplatí?

Typ tepelného čerpadla rozhoduje

Ak ste si doteraz mysleli, že tepelné čerpadlo funguje iba na jednom jedinom princípe, ste na omyle. Je to v podstate zariadenie, ktoré čerpá energiu z teplejšieho miesta a presúva ju tam, kde je to potrebné. Ak ste sa rozhodli pre tepelné čerpadlo, mali by ste si ujasniť, ktorý typ bude pre vás ten pravý. Jednotlivé typy sa od seba odlišujú zdrojom čerpania tepla. Môžu fungovať na týchto princípoch: voda-voda, zem-voda, vzduch-voda a vzduch-vzduch. Pri rozhodovaní, ktoré z nich si necháte nainštalovať do svojho domu najskôr zistite dostupnosť jednotlivých zdrojov. Ak si vyberiete tepelné čerpadlo na princípe voda-voda a pritom v blízkosti domu nemáte žiadne vodné toky, z ktorých by ste mohli vodu čerpať, asi to bude zbytočné. Ak si nie ste istý, poraďte sa priamo s dodávateľom a uistite sa, že ste si vybrali to pravé.

Ktoré tepelné čerpadlo je u užívateľov najobľúbenejšie?

Napriek tomu, že je v súčasnosti na trhu dostupných niekoľko druhov tepelných čerpadiel, najobľúbenejším z nich je stále tepelné čerpadlo fungujúce na princípe vzduch-voda. Dá sa povedať, že je najjednoduchšie nielen na inštaláciu a zavedenie do prevádzky, ale aj na ovládanie. Medzi jeho hlavné nevýhody patrí hlučnosť, takže pokiaľ sa rozhodnete pre takéto tepelné čerpadlo, neumiestňujte ho v blízkosti spálne či detskej izby. Ďalšou nevýhodou je to, že počas krutej zimy nie je jeho výkon dostačujúci a preto je potrebný ešte ďalší zdroj vykurovania. Pri výbere tepelného čerpadla sa nenechajte oklamať nízkou cenou, ale orientujte sa prevažne na výkon.

Všetko podstatné, čo potrebujete vedieť o tepelnom čerpadle, nájdete na stránke https://www.viessmann.sk/.

Scroll To Top