Free songs
Home / Tipy & triky / Golf v premenách času – čo ste o ňom nevedeli?

Golf v premenách času – čo ste o ňom nevedeli?

Golf patrí k najpopulárnejším športom na svete. Už dávno sa nedá označiť len za záležitosť niekoľkých málo vyvolených jedincov, hrajú ho ľudia bez ohľadu na vek, fyzickú kondíciu či spoločenskú vrstvu. Hoci sa dostáva k širokej verejnosti, existuje veľa vecí, ktoré o ňom určite neviete.

Golfové pravidlá

Golf vznikal postupne a rovnako tak pozvoľna sa formovali aj jeho pravidlá. Najskôr išlo o hru gentlemanov, ktorá sa riadila nepísanými dohodami. Tie však neboli jednotné – rozlišovali sa podľa ihriska aj pohľadu “aktérov” na riešenie danej situácie. Organizovanú štruktúru získala hra až v 18. storočí, kedy bola v škótskom meste St. Andrews vytvorené prvé už napísané pravidlá.

Golfové ihrisko

Všetko prechádza neustálym vývojom, rovnako je to aj u golfu. V priebehu času sa menili golfové palice, loptičky i samotné ihrisko. To malo v minulosti rôzny počet jamiek. Ten závisel na priestorových možnostiach daných oblastí. Za zjednotením na 18 jamiek “stojí” už spomínané mesto St. Andrews, ktoré je považované za kolísku golfu. Pôvodne ihrisko mávalo 22 jamiek, ale po rekonštrukcii došlo z ekonomických dôvodov k zníženiu na 18. Tento model potom prevzali aj ďalšie ihriská.

Golfová móda

Nemalých zmien sa dočkalo aj golfové oblečenie. To bolo vždy slušné, pretože pôvodne sa hrávalo na pôde súkromných klubov. Ľudia, zvyčajne zo strednej triedy, sem chodievali v obleku, neskôr si obliekali pumpky, podkolienky s károvaným vzorom, košele a kravaty. Pretože nešlo zrovna o najpohodlnejšie oblečenie, postupne bolo nahradené menej formálnymi, ľahšími a vzdušnejšími kúskami. Hoci je etiketa v tejto oblasti čím ďalej viac benevolentná, predsa len základné pravidlá platia aj dnes. Rifle, kapsáče ani tielka na ihrisko nepatria, a to nielen z estetických, ale aj z praktických dôvodov. Rozdiel sami spoznáte po pár minútach hry a iste budete súhlasiť s tým, že pohodlné plátené nohavice a golfové tričká vhodných strihov a materiálov, sú oveľa lepšou voľbou. Užijete si tak golf omnoho viac a navyše sa budete cítiť komfortne a pohodlne!

Scroll To Top