Free songs
Home / Bývanie / Farby v interiéry
Farby v interiéry

Farby v interiéry

Zariaďujete kompletne nanovo svoj byt či dom a neviete aké farby by ste do interiéru mali zakomponovať? Respektíve aké farby vplývajú na náladu, ktoré priestor rozširujú, zväčšujú a ktorým sa naopak pri malej miestnosti treba vyhnúť? Tak potom čítajte ďalej.

Možno si myslíte, že výber farby do bytu, či domu nie je veľmi dôležitý, no opak je pravdou. Farba hrá prím rovnako pri maľovaní stien, vhodného nábytku a taktiež pri výbere doplnkov. Možno je farba iba minimum v miestnosti ale vedzte, že páve tá je hneď prvým atribútom ,ktorý vám udrie do očí pri vstupe do miestnosti.

Vyberte si správnu farbu

Vyberte si správnu farbu

Farby majú svoju hierarchiu a svoju postupnosť. Základné farby sú červená, žltá a modrá. Miešaním jednotlivých farieb vzniknú zmiešané farby ako napríklad oranžová, zelená alebo aj fialová. Červená farba a jej príbuzné ako hnedá, žltá a oranžová sú považované za teplé farby. Naopak studené farby sú zelená a modrá. No aj tieto farby môžu byť opakom, len treba vedieť aký ich odtieň treba v interiéri použiť. Biela neutrálna farba každý priestor presvetlí a opticky ho aj zväčší. Naopak ak vyznávate radšej tmavšie farby váš domov to urobí útulnejším. Sýte a jasné farby zase priestor oživia. A ak chcete jas v miestnosti stlmiť použite jemnejšie farby v tmavších tónoch.

Teplé farby by ste mali použiť v miestnostiach, ktoré pôsobia chladne. Takými sú napríklad kúpeľňa, kuchyňa alebo tmavá chodba. Touto farbou však nemusíte natrieť všetky štyri steny ale pokojne iba jednu a práve tú, ktorú by ste chceli zvýrazniť alebo nejaký prvok na nej zvýrazniť.

Rovnako to platí aj v prípade keď vymaľujete protiľahlé steny výraznou farbou, tá ich ako keby k sebe priblíži, alebo naopak, ak máte úzku chodbu, vymaľujte protiľahlé steny studenou farbou, tá opticky chodbu rozšíri.

Scroll To Top