Free songs
Home / Bývanie / Ako môžete použiť levanduľu?
Ako môžete použiť levanduľu?

Ako môžete použiť levanduľu?

Kto by nepoznal krásu a vôňu levandule. Bylinka, ktorú môžete pestovať v záhrade a vydrží aj náročnejšie podmienky. Môžete ju použiť na veľa spôsobov – v kuchyni, ako vôňu do skrine, proti komárom, v kozmetike, ako domáci liek či jednoducho iba ako ozdobu. Poďme sa teraz pozrieť na to, ako ju môžete použiť čo najzaujímavejšie.

Levanduľa

Levanduľa

Levanduľa v kuchyni

Sušená levanduľa je súčasťou provensálskeho korenia, ale nemusíte sa vôbec báť používať ju aj samotnú. Ideálne sa hodí k duseným jedlám na všetky spôsoby, krásne rozvonia a dochutí každý pokrom. A čo s čerstvou levanduľou? Aj tá má v kuchyni svoje využitie, je skvelá na ozdobenie rôznych dezertov alebo sa hodí aj do domácich lekvárov, ktorým dodá výnimočnú chuť.

Vôňa do domu a skriní

Levanduľa má obrovskú výhodu, že nielen krásne vonia, ale tiež odpudzuje hmyz. Keď vložíte plátené sáčky naplnené sušenou levanduľou, nielenže vám priestor krásne vyvoňajú, ale aj odpudia mole, takže už sa nebudete musieť báť deravých kabátov.

Do boja proti komárom

Keď rozdrvíte čerstvú levanduľu a potriete sa jej čerstvými kvetmi, komáre sa vám budú vyhýbať viac ako šoféri dieram na cestách. Keď však chcete niečo, čo pred komármi ochráni celú izbu, zoberte si citrón, rozrežte ho napoly, odšťavte a zvyšok dužiny vydlabte, dajte tam vodu a levanduľu. Jednoduché a účinné.

Levanduľa v kozmetike

Urobte si domácu pleťovú vodu, čo potrebujete? Jablčný ocot, levanduľu a neperlivú minerálnu vodu. Ako na to? Hrsť sušenej levandule zalejte minerálkou, pridajte pohár jablčného octu, premiešajte, dajte do fľaše na zaváranie a nechajte aspoň dva týždne luhovať. Tadá, máte skvelú pleťovú vodu, ktorá čistí, upokojuje a vyrovnáva pH vašej pleti.

Domáca medicína

Bolí vás hlava? Ste nervózny? Máte problémy s trávením? Na toto všetko vám stačí vypiť šálku vody s lyžičkou levanduľových kvetov. Prípadne sa môžete upokojiť aj inou cestou – pripravte si levanduľový kúpeľ a zabudnite na všetky starosti bežného života.

Máte záhradku a zatiaľ vám tam levanduľa chýba? Zasaďte si univerzálneho pomocníka v domácnosti ešte dnes a využívajte všetky výhody, ktoré vám táto bylinka ponúka.

Scroll To Top