Free songs
Home / Úspech a podnikanie / Adolf Dassler – muž, ktorý sa vedel dostať na vrchol
Adolf Dassler – muž, ktorý sa vedel dostať na vrchol

Adolf Dassler – muž, ktorý sa vedel dostať na vrchol

Tradičný bavorský kroj v podobe ženského kostýmu dirndl a pánskych nohavíc z jelenej kože je nenapodobiteľný a známy po celom svete. Podobne ako oblečenie a športové doplnky značky Adidas, ktorá má korene tak isto v Bavorsku. Poznáte históriu firmy s troma pásikmi v logu? 

Začiatky na 19m2

Názov firmy pochádza zo skratky mena a priezviska jej zakladateľa Adolfa Dasslera. Adi Das. Mladý Dassler vyrobil prvú atletickú obuv ako 20 ročný, no firmu vo svojom rodnom meste Herzogenaurach, ležiacom necelých 30 kilometrov od Norimbergu, založil pod známym názvom až v roku 1949. V rovnaký čas uzreli svetlo sveta aj Tri Prúžky, nezameniteľný znak spájajúci sa s menom firmy po celú jej existenciu, až do dnešných čias.

Prvé kopačky aj tenisová obuv

Dassler sa od začiatku sústreďoval na výrobu športovej obuvi rôznych druhov. V roku 1929 navrhol a vyrobil prvé kopačky s koženými podrážkami a štupľami. O dva roky neskôr sa už vyrábala aj obuv na tenis a v druhej polovici tridsiatych rokov firma v spolupráci s Olympijským výborom pracovala na vývoji športovej obuvi pre celé spektrum disciplín. Výroba zahrnovala 30 rôznych párov obuvi pre 11 druhov športu.

Zdroj: Sheego.sk

Adidas rozširuje sortiment

Ani v povojnovej ére firma nezaspala na vavrínoch a zaznamenala niekoľko pozoruhodných momentov. V roku 1950 Adidas predstavil univerzálnu futbalovú obuv Samba s lepšou priľnavosťou na snehu a ľade. V nasledujúcich rokoch firma rozšírila výrobu aj o športové vaky, tréningové a súťažné oblečenie či športové nohavice. Lopty značky Adidas sa od 70tych rokov stali oficiálnymi loptami na všetkých významných podujatiach a šampionátoch. Tou prvou bola lopta Adidas Telstar, s ktorou odohrali majstrovstvá sveta 1970 v Mexiku.

Marketingový mág Dassler

Adolf Dassler ako jeden z prvých pochopil obrovský marketingový potenciál športu a pomocou neho propagoval svoje výrobky a novinky. Pre Muhammada Aliho a Joea Fraziera napríklad navrhol špeciálnu boxerskú obuv pri príležitosti ich pamätného duelu v roku 1971. Legendárny Franz Beckenbauer v extra ľahkých kopačkách od Dasslera vyhral so svojím tímom majstrovstvá Európy v roku 1972 a dostal sa aj do najlepšej jedenástky šampionátu. Adidas obliekal aj fantastickú gymnastku Nadiu Comaneci, ktorá v úbore s troma prúžkami niekoľkokrát predviedla zostavu za plných desať bodov, čo sa dovtedy zdalo ako nedosiahnuteľné.

Z Adidasu sa stal svetový gigant

Smer, ktorý rodina Dasslerovcov firme nastavila, sa jej nasledovníci snažia udržiavať aj v súčasnosti. Pre Adidas pracuje viac ako 25 000 zamestnancov po celom svete, vrátane Pacifiku či Latinskej Ameriky. S firmou spolupracovali alebo spolupracujú najväčšie športové hviezdy súčasnosti a pravidelne býva súčasťou svetových šampionátov a olympijských hier.

Scroll To Top