Free songs
Home / Tipy & triky / Hygienou proti vírusom. Umývanie a dezinfekcia rúk

Hygienou proti vírusom. Umývanie a dezinfekcia rúk

Súčasná pandémia koronavírusu nám ukázala, že hygiena je naozaj dôležitá. A je dokonalou prevenciou šírenia vírusov. Nie každý však vie, ako si ruky umývať a dezinfikovať správne. Čo treba vedieť?

Dezinfekcia verzus mydlo

Mnohí ľudia majú pocit, že dezinfekcia je účinnejšia, ako umývanie rúk mydlom. To je však omyl. Japonskí vedci zistili, že dôkladné umývanie rúk mydlom a vodou zničí vírusy už za 30 sekúnd. V prípade použitia dezinfekcie je však vírus zničený až po 4 minútach. Umývanie rúk sa teda javí ako účinnejšie a istejšie. Ak však nemáte možnosť umyť si ruky, dezinfekcia je určite dobrým pomocníkom.

Umývate si ruky správne?

Veľa tiež záleží od toho, akým spôsobom si ruky umývate. Nestačí len ledabolo naniesť mydlo a ruky opláchnuť. Na umývanie rúk existuje presný postup, ktorý zaručuje, že vaše ruky budú dôkladne vyčistené. Tento postup odporúča Svetová zdravotnícka organizácia.

Na ruky by ste mali naniesť dostatočné množstvo mydla a pri čistení nevynechať jediné miesto na rukách. Umyť si teda musíte aj chrbty rúk, medzery medzi prstami, nechty a končeky prstov. Ruky je treba umývať aspoň 40 sekúnd.

Kedy umývať a dezinfikovať ruky?

Ak sa obávate vírusu, hygiena je správnou prevenciou. Neznamená to však, že máte stráviť hodiny pri umývadle s rukami namočenými vo vode. Umývať (alebo ak to nie je možné, tak dezinfikovať) ruky by ste si mali vždy, keď:

  • Navštívite toaletu
  • Idete jesť alebo pripravovať jedlo
  • Prídete domov
  • Kýchnete si alebo zakašlete
  • Prídete do kontaktu s niekým, kto je chorý
  • Dotýkate sa dieťaťa/meníte plienku
  • Chcete sa dotknúť svojej tváre/úst

Akú dezinfekciu si vybrať?

Trh s dezinfekčnými prostriedkami je bohatý. V zásade však platí, že účinná dezinfekcia by mala obsahovať aspoň 60% alkoholu. Vtedy dokáže zničiť mikróby. V e-shope www.najlekaren.eu nájdete veľký výber dezinfekcií na ruky, ale aj mydiel s antibakteriálnym účinkom. Platí však, že po použití dezinfekčného prostriedku by ste mali nechať ruky uschnúť a neutierať ich do oblečenia! Len tak vám dezinfekcia naozaj pomôže.

 

 

Scroll To Top