Free songs
Home / Komerčné články / Viete ako funguje termovízia a nočné videnie?
Viete ako funguje termovízia a nočné videnie?

Viete ako funguje termovízia a nočné videnie?

Existuje množstvo vynálezov, ktoré fascinujú ľudí od svojho vzniku. Či je to pomerne jednoduchý ďalekohľad, zložitejšia termovízia alebo moderné nočné videnie. Všetko sú to objavy, ktoré zmenili ľudské nazeranie na svet a vesmír. Doslova. Ako však tieto teleskopy fungujú nie je také ťažké pochopiť, ale komu by sa už len chcelo zisťovať to. Nikomu, aj preto tu máte tento článok, ktorý vám to povie bez toho, aby ste museli googliť, požičiavať si knižky alebo rozoberať samotné vynálezy.

Ďalekohľad, nočné videnie, termovízia, čo bude ďalšie? (zdroj: freeimages.com)

Ďalekohľad, nočné videnie, termovízia, čo bude ďalšie? (zdroj: freeimages.com)

Ako funguje nočné videnie

Často to býva tak, že tie najdokonalejšie vynálezy fungujú na veľmi jednoduchom princípe. Medzi túto skupinu patrí aj nočné videnie, no jeho zostrojenie muselo byť extrémne ťažké. Ako teda funguje? Svojim objektívom zbiera infračervené žiarenie a svetlo zo svojho zorného poľa. To, čo zozbiera, okamžite posiela do elektrooptického meniča a ten toto všetko premení na elektróny. Elektróny smerujú do elektrónovej fosforovej obrazovky, ktorá ich dokáže „prečítať“ a premeniť na obraz, ktorý vidíte v okulároch. Istotne sa pýtate, prečo je obraz v odtieňoch zelenej. Odpoveď je veľmi jednoduchá, ľudské oko dokáže rozoznať najviac odtieňov práve tejto farby.

Ako funguje termovízia

Termovízia funguje na podobnom princípe ako nočné videnie – zbiera infračervené žiarenie, ktoré vyžarujú ľudia, zvieratá, stromy, domy, jednoducho čokoľvek. Človek tieto infračervené signály voľným okom nedokáže vidieť, aj preto termovízia priraďuje rôzne farby týmto teplotám, aby ste ich videli aj vy. Najteplejšie objekty sú zobrazené bielou farbou a tie najchladnejšie zase čiernou. Aj to je dôvod, prečo v termovízii vidíte najčastejšie farebné obrázky – modré, žlté, červené, zelené machule. Naše okolie nie je také horúce resp. studené, aby ho termovízia zobrazovala iba čiernobielo.

Scroll To Top