Free songs
Home / Deti / Sme si rovní?

Sme si rovní?

V porovnaní s minulosťou je na tom postavenie ženy v spoločnosti oveľa lepšie. Stali sme sa samostatné a už nepotrebujeme muža, aby sme vôbec mohli existovať. Naše mamy a starké sa museli vysporiadať s oveľa väčším tlakom okolia.
Určite ste od nich počuli označenie „stará dievka“. To totiž dostala každá mladá žena, ktorá aj po 20 – tke bola slobodná. Poviete si no a čo, no v tých dobách to bolo veľmi ponižujúce a v podstate Vás už veľmi skoro odsúdili na život osamote. Dnes nie je ničím výnimočným ak sme aj po 30 – tke slobodné. Žena bola v minulosti proste len na to, aby rodila deti a starala sa nielen o ne, ale aj o domácnosť a samozrejme svojho chlapa. Muži boli presvedčení, že sme hlúpe a nič viac nezvládneme. Našťastie sú tieto časy už za nami a môžeme sa tešiť, že sme mužom rovnocenné.
Aj napriek tomu, že dnes môžeme pracovať na rovnakých pozíciách ako muži, robiť všetko čo chceme a nikto nás neoznačí ako starú dievku, stále to nie je celkom ono. Nie sme už toľko podceňované a vzdelanie je pre nás rovnako samozrejmé, no stále sú zrejmé rozdiely, ktoré sa ešte nikomu nepodarilo zmazať.
Na prvú prekážku narážame v práci. Hoci môžeme pracovať takmer v akejkoľvek oblasti, stále je žien najmä vo vedúcich funkciách žalostne málo. Možno je Vám však oveľa bližší problém platov. Muži s tým istým vzdelaním, pracovnými skúsenosťami a na tej istej pozícií zarábajú podstatne viac ako my ženy.
Rada rozprávate a viete čo chcete? V tom prípade Vás budú považovať za arogantnú a panovačnú, no u muža sú to známky rozhodnosti a vodcovských schopností.
Dostávame sa k najcitlivejšej téme a tou sú deti. Ak sa rozhodnete mať ich neskôr, všetci Vám pripomínajú Vaše biologické hodiny. Tie majú aj muži, no im tikajú pomalšie, a tak pre nich aj dieťa po 40 – tke nie je problém.
S týmito nástrahami sa musíme vysporiadať. Možno naše dcéry, či vnučky už tieto problémy mať nebudú, kto vie.
Každopádne môžeme byť rady, že žijeme v tejto krajine. Sú žiaľ aj štáty kde sa postavenie ženy za posledné stovky rokov vôbec nezmenilo.

Scroll To Top