Free songs
Home / Tipy & triky / Prírodné repelenty, ktoré vám spríjemnia pobyt v prírode
Prírodné repelenty, ktoré vám spríjemnia pobyt v prírode

Prírodné repelenty, ktoré vám spríjemnia pobyt v prírode

Počasie sa začína zlepšovať a príroda nám dovoľuje tráviť stále viac času v nej. Pobyt v takomto prostredí je prospešný nie len pre našu fyzickú kondíciu, ale aj duševné zdravie, ktoré je v mnohých prípadoch značne naštrbené. Občas sa však môže stať, že aj tu nás môže prekvapiť nepríjemná vec. Uštipnutie komárom a iným hmyzom, ktorý sa nám priplietol do cesty, alebo my jemu.

Nech je to ako chce, na elimináciu takýchto stretov ľudia využívajú špeciálne prípravky, ktoré sú často vyrobené na chemickej báze. Vedecké štúdie dokázali, že na niektorých ľudí môžu pôsobiť dosť nepriaznivo. Hlavnou zložkou týchto repelentov je látka, ktorá môže poškodzovať mozgové bunky. Celkovo sa takýto stav prejavuje v zmene správania. Dokonca sa ukázalo, že až 15 % niektorých látok z týchto prípravkov sa cez kožu vstrebáva až priamo do krvného riečišťa.

Pre odolného a zdravého človeka to nemusí byť alarmujúce zistenie, pretože jeho telo je odolnejšie, no tí náchylnejší ľudia sú na tom omnoho horšie. Nemusíte sa však trápiť a vyhadzovať zbytočné peniaze na to, aby ste si v konečnom dôsledku zničili svoje zdravie. Vyskúšajte to jednoduchšie, cez lacné triky a domáce osvedčené recepty.

Kocúrnik a mäta

Kocúrnik obyčajný (lat. Nepeta cataria) je viacročná liečivá rastlina z čeľade hluchavkovité. Mačky privádza vôňa tejto rastliny do vytrženia a možno ju používať aj ako liečivú bylinu. Čaje z kocúrnika sa podobajú mätovým, ale sú menej aromatické. Celá rastlina obsahuje silicu bohatú na karvakrol (základ rascovej vône) a tymol. Dokáže mať aj repelentné účinky a to najmä svojou silnou arómou.

Cesnak

To, že môžete cesnak využiť ako spoľahlivý repelent vám možno vysvetľovať ani nemusíme. Jeho výrazná a špecifická vôňa odpudí niekedy aj človeka takže sa môžete spoľahnúť, že pri komároch to bude platiť tiež.

Levanduľa

Podobne ako spomínaný cesnak, aj táto rastlinka je väčšine ľuďom veľmi dobre známa. Vďaka výraznej a zároveň upokojujúcej vôni vás spoľahlivo ochráni pred neželaným hmyzom.

Čierne korenie

Nové výskumy dokazujú, že aj extrakt z čierneho korenia môže byť silným prostriedkom na odpudenie komárov.

Nemusíte sa teda obklopovať za každú cenu silnou chémiou, niekedy sa stačí porozhliadnuť po dome a možno sa vám podarí nájsť rovnako účinný prostriedok priamo v kuchyni.

Scroll To Top