Free songs
Home / Komerčné články / Pneucom: Najlacnejšie pneumatiky
Pneucom: Najlacnejšie pneumatiky

Pneucom: Najlacnejšie pneumatiky

Už čoskoro nás, motoristov, opäť čaká nemilovaná a nepopulárna procedúra: výmena pneumatík na našom štvornohom tátošovi. Či už používate tie najdrahšie gumy, lebo je Vaše auto Váš hrad a chcete mu dopriať to naj, alebo kupujete tie najlacnejšie pneumatiky, aké len zoženiete (hoci aj z bazáru), výmena Vás pravdepodobne neminie. Ak, samozrejme, nemátre jedno auto na zimu a druhé na leto.

Najlacnejšie pneumatiky

Najlacnejšie pneumatiky

Šikovnejší zvládnu výmenu sami a tí, ktorých to autoškola ani život nenaučili, navštívia autoservis. Prečo by sa pneumatiky mali meniť pred príchodom zimy? Zimné pneumatiky sa vďaka mäkšiemu materiálu a členitejšiemu dezénu lepšie uplatnia na mokrej a studenej vozovke, na snehu a na ľade, ktorému sa v našich končinách aj napriek globálnemu otepleniu nevyhneme. Pneumatiky by sme mali prezuť na zimné, keď ortuť teplomera klesne pod 7 °C. Používať letné pneumatiky počas zimy je riskantné, ich jazdné vlastnosti sú totiž prispôsobené suchej a mokrej, nie však zľadovatelej vozovke. Nemajú na nej až takú dobrú priľnavosť a ľahko sa Vám môže stať, že dostanete šmyk. A to nechcete ani Vy, ani Vaše auto.

Kompromisným riešením môžu byť univerzálne pneumatiky, s ktorými sa dá jazdiť po celý rok a ušetríte si skladovanie pneumatík, ich výmenu alebo návštevu servisu. Ich nevýhodou však je, že nie sú až také kvalitné ako zimné a letné pneumatiky.

Pri výmene pneumatík by ste mali brať do úvahy aj to, že životnosť bežnej pneumatiky je cca 6 rokov. Následne guma vytvrdne, stratí svoju pružnosť a tým aj požadované jazdné vlastnosti. Aj keď má ešte stále nezošúchaný dezén, mali by ste aj tak siahnuť po nových. Najlacnejšie penumatiky zoženie vo výpredaji už od cca 9 Eur za kus. Nezabudnite si však pozrieť v technickom preukaze, či sa hodia práve pre Váš typ vozidla.

Netreba zabúdať ani na to, že aj úroveň prípustného opotrebovania Vašich zimných a letných gúm je regulovaná zákonom. Minimálna hĺbka dezénu letných pnemuatík je 1,6 mm a Vaše zimné pneumatiky musia mať dezén minimálne 3 mm. Je malá pravdepodobnsť, že Vás zastavia policajsti s pravítkom v ruke, ale načo to riskovať? 🙂

Scroll To Top