Free songs
Home / Cestovanie / Mýty o cestovaní

Mýty o cestovaní

Ak radi cestujete určite ste sa stretli aj s viacerými „zaručenými“ pravidlami, ktorých sa údajne môžete držať na 100% a podľa väčšiny platia vždy. Aj medzi týmito tvrdeniami sú však výnimky, ktorým by ste nemali len tak ľahko uveriť.

Jedným z prvých, ktoré sú aj v našich mysliach už pevne zakorenené sú mobily na palube lietadla. Ešte v začiatkoch mobilnej komunikácie sa odborníci obávali, že telefonovanie počas letu môže ovplyvniť prístroje v kokpite. V poslednom období sa však uskutočnilo viacero testov, ktoré tieto obavy vyvrátili, avšak len málo leteckých spoločností povolilo svojim cestujúcim používať počas letu mobilný telefón. Dôvodom je však skôr strach z terorizmu.

V exotických krajinách nás zasa straší najmä malária. Preto sa snažíme tejto chorobe predchádzať použitím vhodných liekov, avšak ani tie nedávajú 100% istotu ochrany. Naviac ak sa chystáte do trópov v období sucha, vystavujete sa nižšiemu riziku tejto choroby, keďže komáre, ktoré ju prenášajú obľubujú skôr obdobie dažďov.

Ak sa chystáte na dovolenku, určite riešite aj otázku peňazí, najmä ak sa v danej destinácií platí inou menou než u nás. S veľkou obľubou si peniaze meníme už doma, no v krajine pobytu môže byť neraz kurz oveľa výhodnejší. Ak nechcete prerobiť na kurze a poplatkoch v zmenárňach, oplatí sa platiť kartou aj na mieste Vášho pobytu.

Panuje tiež predstava o tom, že ak si kúpite dovolenku v predstihu, výrazne ušetríte. To je však pravdou len čiastočne. Ceny zájazdov sú síce výrazne nižšie, avšak nikto nevie čo bude o mesiac, nieto o pol roka. Neraz sa tak stáva, že aj tak musíte meniť termín dovolenky, čo stojí ďalšie peniaze. Ani ďalší extrém však nemusí byť ideálny. Na poslednú chvíľu si totiž musíte vybrať len z toho, čo zostalo, musíte tak spraviť kompromisy, čo nevyhovuje každému.

V niektorých krajinách je zvykom zjednávať cenu, ani to však nemusí platiť vždy. Preto si to radšej overte vopred, ak to totiž nie je bežné, môžete domácich aj uraziť.

Vysoká kriminalita v exotických krajinách. Ani toto nemusí byť vždy pravidlom, aj tu totiž môžete byť v bezpečí viac ako v niektorom z európskych miest. Na svoje veci si však musíte dávať pozor vždy.

Nemalou prekážkou je vždy jazyk. Väčšina z nás uprednostňuje angličtinu, no ani s ňou nepochodíte všade. Najmä domáci ju nie vždy ovládajú natoľko, aby Vám mohli dostatočne pomôcť, preto si pred cestou zaobstarajte aj slovník miestneho jazyka.

 

Scroll To Top