Free songs
Home / Zdravie / Liečite sa pri chrípke a prechladnutí správne?
Liečite sa pri chrípke a prechladnutí správne?

Liečite sa pri chrípke a prechladnutí správne?

Ide o pomerne bežné choroby, no často si ich aj my ako laici pletieme. V každom prípade však platí, že takto oslabený organizmus potrebuje pokoj na lôžku a nemali by sme za každých okolností cestovať do práce, aby sme nakazili všetkých kolegov.

Tieto choroby sú teda pomerne rozšírené a stretávame sa s nimi už od útleho detstva. Je až zarážajúce, že stále robíme chyby pri našej vlastnej liečbe. Návšteva doktora sa aj v takýchto prípadoch odporúča až po troch dňoch, no a dovtedy by ste mali ležať doma v posteli. Nie nadarmo sa hovorí, že neliečená chrípka trvá 7 dní a liečená týždeň. Lekár by tak mal prísť na rad len pri komplikáciách.

Liečite sa správne ?

Liečite sa správne ?

Najčastejší omyl prichádza hneď na úvod. Až 50 % z nás si myslí, že pri chrípke pomôžu antibiotiká. Je to však úplne naopak. Chrípka je spôsobená vírusmi, no antibiotiká pôsobia proti baktériám. Ak ich teda budete užívať bez porady s lekárom, ešte viac si môžete uškodiť. Nehovoriac o tom, že až fatálny dopad môžu mať pri malých deťoch. Antibiotiká nie sú len tak pre nič za nič na predpis, ich nesprávnym užívaním si totiž baktérie vytvoria odolnosť a pri vážnych ochoreniach už nebude zaberať nič. Ak tieto lieky neužívate správne, ohrozujete tak život seba aj svojich detí.

Najmä pri chrípke je sprievodným znakom aj zvýšená teplota. Túto však netreba vždy znižovať tabletkami, pretože napomáha v liečení organizmu. Ak teda nepresiahne 38 °C, nepotrebujete tabletky na teplotu, ale pokoj na lôžku.

Na zachrípnutie Vám zasa vôbec nepomôže ak budete šepkať. Hlasivky takto trpia ešte viac, preto sa snažte hovoriť síce čo možno najmenej, ale ak už, tak hovorte normálne. Uľaviť hrdlu však pomôže kloktanie bylinkových čajov.

Kašeľ taktiež netreba považovať za niečo zlé. Čistia sa ním dýchacie cesty, a tak aj pri výbere prípravku treba dbať na to, aký je. Pri dráždivom a suchom kašli sa používajú utišujúce kvapky, no aj to prevažne len pred spaním. Ak trpíte vlhkým kašľom, potrebujete prípravok, ktorý pomáha pri vykašliavaní.

S plným nosom sa taktiež stretávame pomerne často. Smrkanie nemusí vždy pomôcť, radšej siahnite po správnych kvapkách, avšak neužívajte ich dlhšie ako 7 dní. Pomôcť uľaviť však môže aj naparovanie.

Pri chrípke a prechladnutí je telo vyčerpané, a tak potrebuje pokoj. Zabudnite preto na šport, či iné aktivity, ktoré na prvý pohľad zahrejú, no neskôr môže choroba prepuknúť s väčšou intenzitou.

Scroll To Top