Free songs
Home / Cestovanie / Letné dovolenky sa pomaly blížia, pripravte všetko potrebné

Letné dovolenky sa pomaly blížia, pripravte všetko potrebné

Už niekoľko týždňov môžeme vyberať z ponúkaných dovolenkových zájazdov, na ktorých kúpe môžeme práve teraz výrazne ušetriť. Výberom dovolenky v týchto dňoch však máte k dispozícií aj viac času na prípravy. Predsa len na poslednú chvíľu sa pripravujeme pomerne chaoticky, čo môže mať aj nie veľmi priaznivý dopad na náš oddych.

Vo všeobecnosti je jedno, či uprednostňujete last minule alebo first moment. Ak plánujete tento rok ísť na dovolenku do zahraničia, mali by ste sa pripraviť v predstihu.

Všetko sa odvíja od voľby destinácie a krajiny. Od toho sa odvíjajú aj potrebné cestovné doklady. V rámci Európskej únie postačuje občiansky preukaz, avšak deti do 15 rokov potrebujú pas. Ten je nutný aj pri exotickejších dovolenkách ako je známe Chorvátsko, či Taliansko. Jeho vybavenie však vyriešte v predstihu, na poslednú chvíľu totiž zaplatíte oveľa viac, pri 4 – člennej rodine to nie je práve zanedbateľná suma. Výhodou v prípade straty alebo odcudzenia v zahraničí sú aj fotokópie cestovných dokladov. Ak pocestujete vlastným autom, overte si, či v danej krajine postačuje slovenský vodičský preukaz. Skontrolujte taktiež platnosť všetkých cestovných dokladov.

Pred odchodom by sme však nemali podceniť ani cestovné poistenie. Nikdy predsa nevieme čo sa môže stať, a tak nie je na škodu poistiť nielen seba, či batožinu, ale aj auto ak ním cestujete. Zvážte aj typ poistky, v prípade úrazov a nehôd tak nebudete musieť siahať tak hlboko do vlastného vrecka.
Peniaze sú ďalšou dôležitou položkou pre každého dovolenkára. Návšteva zmenárne je tak stále bežná, najmä pred „exotickejšou“ dovolenkou, no niektoré krajiny vyžadujú pre vstup do krajiny aj minimálnu hotovosť. Veľmi radi si na dovolenku berieme najmä platobné karty, na ne však treba dávať veľký pozor. PIN by ste však mali vedieť naspamäť a vyhnúť sa jeho zapisovaniu na papierik. Zistite si však aj koľko Vás bude výber, v tej ktorej krajine stáť, niekde to môže byť aj viac ako 10€.

Základné informácie o krajine by Vám mali poskytnúť v cestovnej kancelárií, kde si pobyt zakúpite. Všetko potrebné však nájdete aj na internete, prípadne sa môžete obrátiť na Ministerstvo zahraničných vecí. Najdôležitejšími informáciami sú bezpečnostná situácia, náboženstvo a s tým spojené zákazy a nariadenia, ale aj povinné očkovania.
Ani pravidelné kontaktovanie blízkych počas pobytu nie je na škodu. Stanovte si presný čas kedy ich budete kontaktovať, či už telefonicky, alebo e-mailom. V prípade ťažkostí Vám budú vedieť rýchlejšie pomôcť, napríklad aj kontaktovaním nášho ministerstva.

Scroll To Top