Free songs
Home / Nezaradené / Fotopasce nie sú len pre poľovníkov
Fotopasce nie sú len pre poľovníkov

Fotopasce nie sú len pre poľovníkov

Fotopasce sú v súčasnosti veľmi populárne. Kým v minulosti ich vyhľadávali najmä poľovníci a ochranári na sledovanie lesnej zveri, dnes majú svoje využitie aj pri monitorovaní verejných priestranstiev a ochrane súkromného majetku.

Squirrel eating nuts. Squirrel in the winter. Wildlife. Squirrel eats pine nuts. Squirrel on naked branches. Fluffy fur. Wild rodent. Animal in forest. Beautiful squirrel

Squirrel eating nuts. Squirrel in the winter. Wildlife. Squirrel eats pine nuts. Squirrel on naked branches. Fluffy fur. Wild rodent. Animal in forest. Beautiful squirrel

Fotopasce sa považujú za dokonalejšiu verziu kamerového systému. Prečo je to tak? Jedným z argumentov je, že fotopasca je samoobslužný prístroj. Funguje na princípe samospúšte, ktorá sa aktivuje pri pohybe. Citlivosť pohybového senzora sa pri niektorých modeloch dá nastaviť – zabráni sa tým zbytočnému snímaniu, napríklad pri pohybe konárov.

Ďalšou výhodou je, že fotopasca je nenáročná na zdroj energie. Väčšina typov funguje vďaka batérii, no je možné ju napojiť aj na externý zdroj akumulátora, ktorý sa zakope do zeme. Maskovacie prevedenie alebo obal v neutrálnych farbách prírody je šikovný spôsob, ako zabrániť odcudzeniu alebo poškodzovaniu fotopasce lesnou zverou. V ponuke týchto zariadení nájdete rôzne cenové úrovne – najlacnejšie prístroje zoženiete aj za 100 €, tie najdrahšie sa pohybujú od 800 € vyššie. Záleží od toho, na čo budete fotopascu využívať.

Fotopasce na ochranu majetku? Najlepšie s MMS funkciou

Pri klasických fotopasciach sa nasnímané fotografie a videá ukladajú na SD kartu, ktorá je umiestnená priamo v prístroji. Táto základná funkcia je postačujúca najmä pri bežnom sledovaní zvierat alebo fotografovaní prírody – v pravidelných intervaloch je potom potrebné ísť si fotografie „vyzdvihnúť“.

Pokiaľ má fotopasca slúžiť na monitorovanie nelegálnej činnosti alebo na ochranu majetku v neprítomnosti majiteľa, mala by mať funkciu MMS. Vďaka nej sa zhotovené fotografie ihneď odošlú na mobil alebo do e-mailovej schránky a je možné na miesto okamžite privolať políciu. Priemerná cena fotopascí s funkciou MMS je 300 €.

Jedinečné fotografie s fotopascou

Fotopasce majú oproti klasickým fotoaparátom jedinečnú výhodu – pre svoju nenápadnosť a schopnosť snímať fotky bez asistencie človeka dokážu vytvoriť obrázky, ktoré by inak nebolo možné zhotoviť. Neplašia zvieratá a ochranári ich môžu situovať na miesta, ktoré bežným ľuďom nie sú dostupné.

Národný park TANAP má napríklad niektoré fotopasce umiestnené tak, aby sa nimi dali vytvárať fotografie s jedinečnou prírodnou scenériou. Tie sa potom dajú výborne používať na propagáciu národného parku, ale aj na pripomínanie dôležitosti a významu ochranárstva.

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, najväčšie škody na fotopasciach nepáchajú zvieratá, ale ľudia. Maskovanie preto, paradoxne, neslúži prioritne na to, aby ostali nepovšimnuté pred zverou, ale pred potenciálnymi zlodejmi alebo vandalmi.

Foto: Bigstockphoto

Scroll To Top