Free songs
Home / Cestovanie / Budapešť: Mesto, ktoré neustále odhaľuje tajomstvá
Budapešť: Mesto, ktoré neustále odhaľuje tajomstvá

Budapešť: Mesto, ktoré neustále odhaľuje tajomstvá

Je jedno, či ste v Budapešti prvý, druhý alebo šiestykrát, vždy tu nájdete niečo nové. Nové miesta, ktoré ste si predtým nevšimli, nové podniky, ktoré tu medzičasom vznikli a staré miesta, ktoré majú pre vás s odstupom času oveľa čarovnejšiu atmosféru. Lebo ľudské chute sa vyvíjajú a menia, tak ako vám v 18 rokoch nemusela chutiť whisky, o ďalších 10 rokov to je pre vás nápoj číslo jeden. A to isté platí o Budapešti, ak sa vám pred desiatimi rokmi nepáčila prechádzka po nábreží Dunaja a Pamätník Holokaustu, dnes to môže byť úplne inak. Čo by ste mali v Budapešti navštíviť?

12901104_10206283529586548_8911494599497006655_o

Buda a Pešť

Hlavné mesto Maďarska je zložené z dvoch hlavných častí – Buda a Pešť. Buda je na pravom brehu Dunaja a nájdete tu napríklad Budínsky hrad a Pešť je zase na ľavom a tu je veľmi čarovná Židovská štvrť plná zaujímavých reštaurácií, útulných kaviarní a pivární, ale aj parlament. Ak hľadáte ubytovanie na super mieste a za ešte lepšiu cenu, určite si skúste nájsť hotelík či apartmán cez Airbnb v Židovskej štvrti – tiché ulice, nebudete musieť používať ani verejnú dopravu, všade sa dostanete pešo a navyše máte hneď pod oknami super reštaurácie, v ktorých sa môžete dobre najesť.

Čo v Budapešti vidieť

Budapešť je pre milovníka pekných miest ako cukráreň pre dieťa – poobzeráte sa dokola a zrazu by ste sa najradšej rozbehli všetkými smermi, aby ste uvideli Budínsky hrad, Reťazový most, Baziliku sv. Štefana a aj Synagógu naraz. Nemusíte sa však báť, nič vám neutečie – začnite prechádzkou po Moste slobody, ktorý vás dostane pod Budínsky hrad, na ktorý sa dostanete príjemnou prechádzkou alebo lanovkou. Na hradnom kopci nájdete aj krásnu Rybársku baštu z bieleho mramoru či neuveriteľný kostol sv. Mateja.

Maďarský parlament

V časti Pešť je aj nádherný maďarský parlament, ktorý je jednou z najobľúbenejších atrakcií v Budapešti. Paradoxne je však naň zaujímavejší výhľad z časti Buda – pred sebou vidíte Dunaj a majestátnosť tejto stavby. Svoje čaro má hlavne počas noci, keď je vysvietený a ukazuje sa pred vami ako sexi modelka. Dostanete sa k nemu po Reťazovom moste a na tejto strane nábrežia nájdete aj mrazivý pamätník obetí Holokaustu v Budapešti – desiatky topánok, ktoré pripomínajú, že na tomto mieste spútali židov reťazou a jedného zastrelili a ten so sebou stiahol ostatných do Dunaja. Ktoré miesto chcete v Budapešti navštíviť najviac vy?

Scroll To Top