Free songs
Home / Tipy & triky / Ako zlepšiť svoju cieľavedomosť a disciplínu
Ako zlepšiť svoju cieľavedomosť a disciplínu

Ako zlepšiť svoju cieľavedomosť a disciplínu

Každý človek je svojím spôsobom inteligentný. Zameranie a oblasť je však už rozdielna, no nikdy by to nemal byť dôvod na stavanie priepastí medzi osobami, ktoré sa vo svojej podstate ani nepoznajú. Ani žiadny titul a osvedčenie vám nezaručí, že daná osoba dokáže vo svojom živote správne aplikovať všetky postupy. Popri inteligenčnom kvociente (IQ) je dôležitý aj ten emocionálny (EQ). V mnohých prípadoch chýba viacerým (možno aj vysokopostaveným) ľuďom a výsledkom je arogancia a pýcha.

Základom veľkého úspechu v živote človeka je mať dobré sebavedomie, ale nie na úkor vecí, ktoré s kvalitou a charakterom osobnosti nemajú nič spoločné. Tiež je dôležitá sebadisciplína a stanovenie si svojich reálnych cieľov. Vyskúšať však môžete aj vedecké postupy a metódy, ktoré vašu snahu môžu veľmi rýchlo zmeniť.

Určite si termíny

Vyskúšajte to pri akejkoľvek činnosti. Začať by ste samozrejme mali pri platení účtov, ktoré majú svoj dátum splatnosti. Veľmi dobre viete, že malá disciplína a zodpovednosť v takýchto veciach môžu zhoršiť váš spôsob života. Podobne to bude platiť aj pri dosahovaní úspechu. Nič nesľubujte, ale konajte. Začnite napríklad od pondelka. Povedzte si, že v konkrétny deň urobíte danú vec. Cieľavedomosť začína pri dobrej disciplíne a plánovaní.

Konkretizujte si svoju motiváciu

Rovnako ako pevný dátum vám pomôže začať aj silná motivácia. Môžete si zapísať dôvody, pre ktoré potrebujete splniť konkrétny cieľ. Napríklad zoznam 5 hlavných výhod, ktorý budete mať vždy po ruke. Pri pohľade naň získate opätovnú snahu, chuť a samozrejme aj silu na ich splnenie.

Vizualizujte si svoj cieľ

Motivovať vás môže písomný zoznam, ale oveľa kreatívnejší spôsob je aj jeho vizuálna stránka. Konkrétny projekt, ktorý potrebujete úspešne dokončiť si môžete vytvoriť v mysli, prepracovať si do podoby obrázku v počítači a možno aj na papieri. Účinky takejto vizualizácie sa vám pri dosahovaní konkrétneho cieľa určite veľmi dobre osvedčia.

Vyzbrojte sa proti pokušeniu

To je podstatná vec pri plnení každej úlohy, povedať si nie. Nehľadajte žiadne dôvody na to, ako sa vyhnúť stanoveným termínom a povinnostiam. Pripravte sa na takéto pokušenia v predstihu, budete mať možnosť, aby ste sa s nimi v predstihu vedeli vyrovnať. Uvidíte, že dobrý pocit vás bude pri srdci a na duši hriať veľmi dlho a konečný výsledok bude stáť naozaj za to.

Scroll To Top