Free songs
Home / Zdravie / 10-dňový detox vám pomôže ozdraviť telo
10-dňový detox vám pomôže ozdraviť telo

10-dňový detox vám pomôže ozdraviť telo

Ľudské telo je dokonalý stroj, ktorý sa za normálnych okolností dokáže zbaviť všetkých toxínov sám. Súčasná doba a nezdravý životný štýl mu však dávajú zabrať oveľa viac, ako to bolo v minulosti. Minimálne raz ročne by ste preto mali podstúpiť detox.

Detoxikácia

Detoxikácia

Aké toxíny nás ohrozujú?

Všade okolo nás sa nachádzajú rôzne škodliviny, ktoré do tela prijímame buď dýchaním, alebo stravou. Medzi najbežnejšie toxíny patria:

 • alkohol,
 • drogy,
 • toxíny zo životného prostredia (ťažké kovy, chemické a rádioaktívne látky),
 • pesticídy,
 • chlór,
 • lieky,
 • niektoré druhy potravín pri intoleranciách.

Ako sa telo zbavuje toxínov?

Naše telo na samodetoxikáciu využíva hneď niekoľko systémov, pričom sa nedá povedať, či je niektorý dôležitejší ako ostatné. Pečeň napríklad prečisťuje krv od jedovatých látok. Tie premieňa na rozpustné vo vode a tráviacim systémom ich posiela preč z tela. Črevá sú miestnom, kde sa potrava štiepi. Rozdeľuje sa na dôležité živiny, ktoré sa vstrebávajú do krvi, a škodliviny, ktoré sú vylučované. Ak potravou prijímame priveľa toxínov, tráviaci trakt ich nestíha spracovávať a v našom tele ostávajú dlhšie, ako by mali, čo spôsobuje nadúvanie alebo zápchu.

Obličky filtrujú krv a vyrábajú moč, ktorým sa toxíny vyplavujú. Lymfatický systém zas filtruje lymfu, vďaka čomu zabraňuje vnikaniu toxínov do krvi. Pľúca sa starajú o očisťovanie prijatého vzduchu. Pri detoxikácii je významná tiež pokožka, ktorá pomáha potom vylučovať všetky zvyšné toxíny, ktoré sa nemohli z tela dostať inou cestou.   

10-dňová detoxikácia vám pomôže cítiť sa lepšie

Existuje množstvo druhov detoxu, od jednodňového až po mesačné hladovky. Ak sa necítite na to ísť do extrémov, skúste v rámci detoxu minimálne nabehnúť na zdravú stravu. Už len tým, že obmedzíte príjem potravín, ktorými prijímate najväčšie množstvo toxínov, zlepšíte svoj zdravotný stav a pocit. Vyskúšajte napríklad 10-dňový detox, počas ktorého budete dodržiavať isté zásady. Pomôcť si pri ňom môžete špeciálne určenými výživovými doplnkami, ktoré podporia prirodzené procesy tela. Čo robiť počas 10 dní detoxu?

 • Každý deň vypite 2-3 litre tekutín. Voda je pri detoxikácii základ, ktorý by ste mali dopĺňať zelenými a bylinkovými čajmi a tiež minerálkami. Vyhýbajte sa sladeným nápojom, ktoré predstavujú prázdne kalórie a vďaka ktorým prijímate obrovské množstvá nezdravého cukru.
 • Vylúčte všetky jedlá, po ktorých sa cítite zle a je vám ťažko. Patria sem najmä mastné jedlá, údeniny, sladkosti, presolené jedlá a živočíšne tuky.
 • Zahrňte do svojho jedálnička zdravý cukor z ovocia, biele pečivo nahraďte celozrnným a jedzte veľa čerstvej zeleniny a strukovín.
 • Hýbte sa. Zdravým pohybom podporíte pozitívne procesy v tele a naštartujete svoj lymfatický systém. Namiesto auta chodievajte do práce pešo alebo na bicykli a aspoň dvakrát do týždňa choďte behať alebo sa venujte aeróbnemu cvičeniu.
 • Úplne sa vyhýbajte alkoholu a ak je to možné aj cigaretám. Tiež by ste mali dočasne vylúčiť príjem kofeínu.

Počas detoxu sa zo začiatku budete cítiť zle, jeho súčasťou tiež býva zápach z úst a povlak na jazyku, dokonca aj migrény. Môže to znieť absurdne, ale práve pri týchto príznakoch budete vedieť, že detox funguje. Po krátkom čase sa však začnete cítiť ešte lepšie ako predtým. Ľudia po detoxe opisujú, že svet vidia krajšími farbami a cítia sa ľahší. Vyskúšate ho aj vy?

Scroll To Top