Swarovski – história úspešnej spoločnosti

V Móda a krása

Produkty Swarovski majú v módnom priemysle a šperkárskej výrobe svoje nespochybniteľné postavenie. Mnohí ich nosia, takmer každý ich pozná, no málokto vie o príbehu, ktorý sa za značkou Swarovski skrýva.

Firmu založil v r. 1895 rakúsky brusič českého pôvodu Daniel Swarovski. Rodák zo severných Čiech sa pôvodne volal Daniel Svárovský a už v mladosti prejavoval umelecké nadanie, preto nebolo divu, že sa vyučil umeleckému remeslu a stal sa z neho pasiar. Za jeden z podstatných medzníkov jeho života a tvorby, ktorou ovplyvnil celé generácie ľudí, bol Swarovského vynález elektrického stroja na brúsenie kryštáľových kameňov. Mladý Swarovski mal v tom čase necelých dvadsaťjeden rokov a stál na prahu úspešnej kariéry.

screen-crystalshop-sk-swarovski-nausnice

Mladý podnikateľ

Svoj vynález si však dáva patentovať až v r. 1892, aby o tri roky neskôr spolu so svojim švagrom F. Weisom založil brusičskú dielňu so sídlom v rakúskom Wattens. Áno, Swarovski od r. 1895 žil a pôsobil v Rakúsku, kde našiel lepšie podmienky pre svoju prácu. Rieky v Tirolsku, najmä rieka Inn, mali údajne väčšiu silu ako tie v Čechách a ich voda sa preto lepšie hodila na brusičskú robotu.

Firemné tajomstvo zachované

Swarovski šperky si rýchlo získali obdiv klientely. V r. 1908 postavil Swarovski vlastnú skláreň pre dodávku skloviny, o tri roky neskôr založil so svojimi synmi Alfredom, Wilhelmom a Fritzom vlastnú fabriku a o dva roky na to, v r. 1913, započala výroba vlastného brúseného skla, ktorého výroba je dodnes firemným tajomstvom.

Rozširujúce sa portfólio

Neskôr sa firma okrem šperkárskych výrobkov zamerala aj na optiku či vývoj brúsnych kotúčov. V jej portfóliu sa tak ocitli nie len náhrdelníky,náušnice Swarovski a iné šperky, ale napríklad aj ďalekohľady a od šesťdesiatych rokov minulého storočia tiež krištáľové lustre. Pri ich výrobe boli použité kamene so zaujímavým dúhovým leskom, ktoré firma uviedla na trh v spolupráci s módnym domom Christian Dior. Stalo sa tak na prahu života Daniela Swarovského, vynálezcu a inovátora so zmyslom pre detail, ktorý zomrel v r. 1956 v úctyhodnom veku 94 rokov.

Zdroj obrázku: Crystalshop.sk

Swarovski – história úspešnej spoločnosti
5 (100%) 1 vote

Môžete si tiež prečítať!

Jaké jsou nejoblíbenější hazardní hry?

Zatímco dříve byla kasina zábavou pro bohaté, dnes jsou dostupná komukoliv. Sice ne fyzicky, ale online rozhodně. Stačí mít

Read More...

Jaká online kasina zůstávají pro Čechy otevřená?

Od ledna letošního roku začala v České republice platit nová pravidla pro hazard. Lidé, kteří se hazardním hrám věnovali

Read More...
Kuchyňa podľa najnovších trendov

Kuchyňa podľa najnovších trendov

Hovorí sa, že kuchyňa je kráľovstvom pre ženu. Na to, aby som sa v nej pohodlne cítila, nestačí mať

Read More...

Zanechaj odpoveď:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Mobile Sliding Menu