Prišli ste na dovolenke o doklady?

V Cestovanie

Čas oddychu nahráva aj zlodejom, a to kdekoľvek na svete. Najmä na dovolenke si tak treba dávať veľký pozor na svoje veci a najmä na doklady, platobné karty a hotovosť. Ich strata alebo krádež Vás nebude len mrzieť, ale môže Vás vyjsť poriadne draho.

Čo však robiť ak dôjde k najhoršiemu? V tom prípade treba krádež, ale aj stratu ohlásiť na miestnej polícií. Tá vydá potvrdenie o udalosti, na základe ktorého môžete následne požiadať náš zastupiteľský úrad v danej krajine o vydanie náhradného cestovného dokladu, ktorý Vám poslúži len na cestu domov. Tento platí nielen v krajine kde dovolenkujete, ale vo všetkých krajinách, cez ktoré budete prechádzať. Ak ste v krajine, kde Slovensko nemá zastúpenie, môžete sa o pomoc obrátiť na ktorýkoľvek iný úrad, niektorej z členských krajín EÚ.

Prišli ste o doklady?
Prišli ste o doklady?

Udalosť však treba ihneď nahlásiť, a to všetkým inštitúciám, inak môže prísť k zneužitiu. Nemyslite tak len na občiansky, či vodičský preukaz, alebo pas. Ak ste spolu s týmito dokladmi stratili napríklad aj kartičku poistenca, oznámte to aj poisťovni. Ak Vám zmizol telefón spojte sa s operátorom, inak Vám môže prísť veľmi vysoký účet za hovory, ktoré uskutoční zlodej.

V prípade krádeže hotovosti sa už nedá robiť iné, ako to oznámiť na polícií, tá s tým zrejme aj tak veľa nespraví, pokiaľ neviete páchateľa identifikovať. Vreckári sú však veľmi šikovní, a tak si zrejme krádež uvedomíte až keď už sú aj s korisťou veľmi ďaleko. V prípade krádeže debetnej alebo kreditnej karty, je nutné bezodkladne informovať banku a karty zablokovať, aby ste o všetky svoje peniaze neprišli. Ak sa však ocitnete celkom bez peňazí, môže Vám pomôcť banka, alebo rodina a priatelia. Je totiž možné posielať hotovosť aj do zahraničia, a to pomerne rýchlo, no zadarmo to nebude. Aj preto si na svoje veci dávajte veľmi dobrý pozor. Fotokópie dokladov majte uložené mimo a pre istotu majte napísané aj dôležité telefónne čísla, nielen na rodinu, ale aj na operátora, do banky, atď.

Prišli ste na dovolenke o doklady?

Môžete si tiež prečítať!

Jaké jsou nejoblíbenější hazardní hry?

Zatímco dříve byla kasina zábavou pro bohaté, dnes jsou dostupná komukoliv. Sice ne fyzicky, ale online rozhodně. Stačí mít

Read More...

Jaká online kasina zůstávají pro Čechy otevřená?

Od ledna letošního roku začala v České republice platit nová pravidla pro hazard. Lidé, kteří se hazardním hrám věnovali

Read More...
Kuchyňa podľa najnovších trendov

Kuchyňa podľa najnovších trendov

Hovorí sa, že kuchyňa je kráľovstvom pre ženu. Na to, aby som sa v nej pohodlne cítila, nestačí mať

Read More...

Zanechaj odpoveď:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Mobile Sliding Menu