Podprsenky: Od vreckoviek až k nálepkám

V Móda a krása, Oblečenie a doplnky

Hocikoho prekvapí, že podprsenky sa nosili už v starom Grécku a Ríme. Ženy si cez poprsie uväzovali kus látky, aby zabránili nepríjemnému pohybu. Alebo si látku uviazali pod prsia a vytvorili si tak starovekú push-upku. V stredoveku však vládli korzety, a to pomerne dlhú dobu. Podprsenka tak ako ju poznáme dnes sa začala rysovať až na prelome 19. a 20. storočia.

Mary Phelps Jacob si na jeden večierok v roku 1913 chcela vyraziť bez korzetu. Tak si vzala dve hodvábne vreckovky, stuhy a za pomoci slúžky si ušila podprsenku. A keďže sa nápad jej okoliu veľmi páčil, rozhodla sa nechať si ho patentovať. Lenže obchodný duch jej pravdepodobne chýbal a na vynáleze nijako zvlášť nezarobila, takže ho radšej predala spoločnosti Warner Bros Company. A to bol začiatok modernej podprsenky.

Podprsenky v minulosti
Podprsenky v minulosti

Plné tvary

V roku 1927 prichádza firma Maidenform s rôznymi veľkosťami košíčkov od A až po D a do módy sa dostáva veľké poprsie, vypchávky a špicatý tvar pŕs. Po druhej svetovej vojne sa tento trend ešte zviditeľňuje, čo môžeme vidieť napríklad na Marylin Monroe.

Šesťdesiate roky

V šesťdesiatych rokoch vidí svetlo sveta push-up podprsenka spojená hlavne so značkou Wonderbra, ktorá prsia dvíha, tvaruje a vytvára povestnú ryhu medzi prsiami. Podprsenka sa okamžite stane trendom nielen pre majiteľky malého alebo ovisnutého poprsia, ale pre všetkých, ktorí potrebujú niečo vytvarovať.

Podprsenka Wonderbra
Podprsenka Wonderbra

Neviditeľná, alebo žiadna?

Na konci 60. rokov sa objavili aj neviditeľné podprsenky z priesvitných materiálov a na ich majiteľkách prakticky nebolo možné poznať, že nie sú naostro. Ako symbol protestu proti nerovnoprávnosti mužov a žien bolo podprsenky nenosiť. Napríklad pri proteste v roku 1968 pri voľbe Miss America v New Jersey prítomné dámy dokonca podprsenky hádzali na zem a do odpadkových košov.

Prichádza silikón

O umelé zväčšenie pŕs pomocou silikónových injekcií sa lekári pokúšali už od päťdesiatych rokov. Technika bola však zdraviu nebezpečná a mnohokrát adeptka na superpoprsie naopak o svoje prsia prišla úplne. V šesťdesiatych rokoch sa začali používať silikónové implantáty, ktoré boli bezpečnejšie, ale aj tak občas praskali a znamenali pre dámy nepríjemné komplikácie. Postupom času však lekári implantáty upravili tak, že prakticky netečú, sú trvanlivé a nepohyblivé.

Podprsenky Lascana
Podprsenky Lascana

Pre každého niečo

Dnes na trhu nájdeme prakticky čokoľvek: push-upky, podprsenky bez ramienok, športové podprsenky s odstupňovanými typmi záťaže, či trebárs nalepovacie podprsenky telovej farby, ktoré sa jednorázovo nalepia na prsia a sú prakticky neviditeľné pod akýmikoľvek šatami. Je tu skrátka pre každého niečo. Funkčné a praktické pre ženy, či trebárs sexy prádlo, ktoré zase zbožňujú muži.

Podprsenky: Od vreckoviek až k nálepkám

Môžete si tiež prečítať!

Jaké jsou nejoblíbenější hazardní hry?

Zatímco dříve byla kasina zábavou pro bohaté, dnes jsou dostupná komukoliv. Sice ne fyzicky, ale online rozhodně. Stačí mít

Read More...

Jaká online kasina zůstávají pro Čechy otevřená?

Od ledna letošního roku začala v České republice platit nová pravidla pro hazard. Lidé, kteří se hazardním hrám věnovali

Read More...
Kuchyňa podľa najnovších trendov

Kuchyňa podľa najnovších trendov

Hovorí sa, že kuchyňa je kráľovstvom pre ženu. Na to, aby som sa v nej pohodlne cítila, nestačí mať

Read More...

Zanechaj odpoveď:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Mobile Sliding Menu