Čičmany: Ornamenty dostali dedinku do zoznamu UNESCO

V Cestovanie

Kto by už len nepoznal Čičmany, veď sú známe aj v Európe a právom sú zapísané na zozname UNESCO. Takáto, ornamentnmi vyzdobená, dedinka je unikátom v celej strednej Európe. A okrem toho, že je európskym unikátom, je inšpiráciou pre mnohých dizajnérov, návrhárov a umelcov. Prečo? Pretože graficky čistý, minimalistický a geometrický dizajn má obrovský potenciál. Čo by ste mali o Čičmanoch vedieť, predtým ako sa sem vyberiete? Minimálne toto.

DSC_0035

Teplo sa oblečte

Hlavne, ak sem idete v zime, pripravte sa na studený vietor a chladné počasie. Prečo? Okrem toho, že stredom dediny preteká riečka, Čičmany sa nachádzajú v Strážovských vrchoch vo výške 655 m n. m.. Takže, ak sem idete napríklad zo Žiliny, kde sa vám zdá, že je príjemné jarné počasie, v Čičmanoch to tak nebude. Napríklad ja som sa potešil, že konečne prišla jar, obul si tenisky, a keď autobus vchádzal do Čičmian a všade som videl sneh, úsmev mi zamrzol ako okolitá príroda. Ale zase v lete tu nájdete skvelé útočisko pred bláznivými teplotami, ktoré tak neuveriteľne láka mestský asfalt.

Ako vznikli tradičné čičmianske ornamenty

Ako to už býva, tak aj čičmiansky vzor vznikol viac-menej náhodou. Na začiatku, keď sa tu stavali drevenice, používalo sa vápno alebo biela hlina na to, aby udržali vlastnosti dreva čo najdlhšie v pôvodnom stave. Až neskôr niekoho napadlo, že by si mohol svoj dom vápnom aj vyzdobiť, a tak vznikli prvé ornamenty. Bola to žena, lebo ornamenty mali na starosti iba ženy a boli len na obytných domoch, hospodárske budovy sa nemaľovali. A ako to už býva, ženská súťaživosť sa prejavila v plnej miere a začalo sa pretekať, kto bude mať na dome krajšiu výzdobu.

Nečakajte od Čičmian príliš

Čičmany sú skutočne pekné, ale nečakajte od nich, že majú pre vás pripravený celodenný program. V zime určite nie, pretože obhliadku dedinky máte za dve hodinky absolvovanú. V lete je rozhodne príjemné si sadnúť na lavičku a kochať sa prírodou, no v zime to nie je žiadna výhra. A preto, ak nebudete vedieť, čo s časom a vyhladne vám, choďte sa zohriať a najesť do penziónu Javorina, kde majú pre vás pripravené špeciality z ich vlastnej farmy. Alebo nasadnite na autobus a choďte sa pozrieť do neďalekej Rajeckej lesnej na Slovenský betlehem.

Čičmany: Ornamenty dostali dedinku do zoznamu UNESCO

Môžete si tiež prečítať!

Jaké jsou nejoblíbenější hazardní hry?

Zatímco dříve byla kasina zábavou pro bohaté, dnes jsou dostupná komukoliv. Sice ne fyzicky, ale online rozhodně. Stačí mít

Read More...

Jaká online kasina zůstávají pro Čechy otevřená?

Od ledna letošního roku začala v České republice platit nová pravidla pro hazard. Lidé, kteří se hazardním hrám věnovali

Read More...
Kuchyňa podľa najnovších trendov

Kuchyňa podľa najnovších trendov

Hovorí sa, že kuchyňa je kráľovstvom pre ženu. Na to, aby som sa v nej pohodlne cítila, nestačí mať

Read More...

Zanechaj odpoveď:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Mobile Sliding Menu