Ako bojovať s nachladnutím u detí

V Zdravie

Už aj najmenšie deti všetkých vekových kategórií často trpia sezónnymi nádchami a rôznymi formami prechladnutia. My dospelí si vieme s nachladnutím poradiť lepšie. No malé dieťa si ešte nedokáže poriadne odkašľať a ani si vysmrkať noštek. Najhoršie je, keď ochorie malé bábätko a začne sa mu tvoriť hlien, ktorý mu bráni v dýchaní. Dieťatko je potom nervózne a veľmi nekľudné. Ťažko sa mu dýcha, nemôže zaspať, a potom aj častejšie plače. To môže tvorbu hlienu ešte zvýšiť. Na šetrné odstránenie hlienov je u malých detí vhodné použiť odsávačku. Nakoľko tieto najmenšie detí sú obvykle chránené materským mliečkom a do kolektívu s nimi nechodíme, tak je ich rekonvalescencia v domácou prostredí spravidla rýchlejšia.

Najviac bývajú choré detičky, ktoré začínajú navštevovať jasle a škôlky. Dostávajú sa do kolektívu, kde sa pohybuje veľké množstvo detí. Mamičky svoje deti dávajú do kolektívu často aj napriek tomu, že sú ešte choré, alebo nedoliečené. Je to najčastejšie z toho dôvodu, že ich nemajú kde nechať v čase, keď pracujú. No to je chyba. Vaše dieťa by do jaslí, alebo škôlky rozhodne nemalo chodiť choré.

Nachladnutie u detí
Nachladnutie u detí

To je najčastejší dôvod prečo sa ostatné zdravé deti zvyknú nakaziť. Nie je totižto nič horšie, ako keď si mamička svoje dieťa doma poctivo prelieči a ono sa jej za pár dní vráti domov choré.  Každé dieťa má inú imunitu. Niektoré sú permanentnými bacilonosičmi a prejavom ich prechladnutia je len občasný kašeľ alebo soplík. Iné sú zasa citlivejšie a už pri najmenšom prechladnutí majú zvýšenú teplotu a musia si to odležať.

Čo môžete urobiť Vy, aby ste Vašej malej ratolesti pomohli bojovať s nachladnutím a zvýšili jej imunitu?  V prvom rade svoje dieťa už od malička pomaly otužujte. Nie však úplne malé bábätko, ktorého drobné telíčko nie je schopné vlastnej termoregulácie. Dôležité je zabezpečiť pravidelný pitný režim detí. V strave uprednostňujeme čerstvú zeleninu a ovocie. Keď už je dieťatko nachladené, tak mu pripravíme prírodný liek, ktorým je cibuľový sirup. Nakrájame jednu veľkú cibuľu a zalejeme ju dvoma lyžicami medu. Deťom sirupček podávame tri krát do dňa, teda ráno, na obed a večer po jednej lyžičke.

Pri nachladnutí stále dieťa upozorňujeme, aby sa vysmrkalo. Nie je nič horšie ako zastavená nádcha. Dieťa môže z toho začať bolieť hlava a ušká. Vtedy už prírodná liečba moc nezaberá a je nutné s dieťaťom navštíviť lekára. Väčšie deti už môžeme naučiť vykloktať si hrdlo a prepláchnuť si noštek slaným roztokom, ktorý pripravíme tak, že do hrnčeka nalejeme vlažnú vodu a dáme do nej pol malej lyžičky soli.

Pri miernej nádche môžeme povoliť dieťaťu pohyb na čerstvom vzduchu vo forme kratších prechádzok. Vďaka ním sa mu upchaté dýchacie cesty lepšie prečistia a uvoľnia.

Ako bojovať s nachladnutím u detí

Môžete si tiež prečítať!

Jaké jsou nejoblíbenější hazardní hry?

Zatímco dříve byla kasina zábavou pro bohaté, dnes jsou dostupná komukoliv. Sice ne fyzicky, ale online rozhodně. Stačí mít

Read More...

Jaká online kasina zůstávají pro Čechy otevřená?

Od ledna letošního roku začala v České republice platit nová pravidla pro hazard. Lidé, kteří se hazardním hrám věnovali

Read More...
Kuchyňa podľa najnovších trendov

Kuchyňa podľa najnovších trendov

Hovorí sa, že kuchyňa je kráľovstvom pre ženu. Na to, aby som sa v nej pohodlne cítila, nestačí mať

Read More...

Zanechaj odpoveď:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Mobile Sliding Menu