Free songs
Home / Zdravie / Ako bojovať s nachladnutím u detí
Ako bojovať s nachladnutím u detí

Ako bojovať s nachladnutím u detí

Už aj najmenšie deti všetkých vekových kategórií často trpia sezónnymi nádchami a rôznymi formami prechladnutia. My dospelí si vieme s nachladnutím poradiť lepšie. No malé dieťa si ešte nedokáže poriadne odkašľať a ani si vysmrkať noštek. Najhoršie je, keď ochorie malé bábätko a začne sa mu tvoriť hlien, ktorý mu bráni v dýchaní. Dieťatko je potom nervózne a veľmi nekľudné. Ťažko sa mu dýcha, nemôže zaspať, a potom aj častejšie plače. To môže tvorbu hlienu ešte zvýšiť. Na šetrné odstránenie hlienov je u malých detí vhodné použiť odsávačku. Nakoľko tieto najmenšie detí sú obvykle chránené materským mliečkom a do kolektívu s nimi nechodíme, tak je ich rekonvalescencia v domácou prostredí spravidla rýchlejšia.

Najviac bývajú choré detičky, ktoré začínajú navštevovať jasle a škôlky. Dostávajú sa do kolektívu, kde sa pohybuje veľké množstvo detí. Mamičky svoje deti dávajú do kolektívu často aj napriek tomu, že sú ešte choré, alebo nedoliečené. Je to najčastejšie z toho dôvodu, že ich nemajú kde nechať v čase, keď pracujú. No to je chyba. Vaše dieťa by do jaslí, alebo škôlky rozhodne nemalo chodiť choré.

Nachladnutie u detí

Nachladnutie u detí

To je najčastejší dôvod prečo sa ostatné zdravé deti zvyknú nakaziť. Nie je totižto nič horšie, ako keď si mamička svoje dieťa doma poctivo prelieči a ono sa jej za pár dní vráti domov choré.  Každé dieťa má inú imunitu. Niektoré sú permanentnými bacilonosičmi a prejavom ich prechladnutia je len občasný kašeľ alebo soplík. Iné sú zasa citlivejšie a už pri najmenšom prechladnutí majú zvýšenú teplotu a musia si to odležať.

Čo môžete urobiť Vy, aby ste Vašej malej ratolesti pomohli bojovať s nachladnutím a zvýšili jej imunitu?  V prvom rade svoje dieťa už od malička pomaly otužujte. Nie však úplne malé bábätko, ktorého drobné telíčko nie je schopné vlastnej termoregulácie. Dôležité je zabezpečiť pravidelný pitný režim detí. V strave uprednostňujeme čerstvú zeleninu a ovocie. Keď už je dieťatko nachladené, tak mu pripravíme prírodný liek, ktorým je cibuľový sirup. Nakrájame jednu veľkú cibuľu a zalejeme ju dvoma lyžicami medu. Deťom sirupček podávame tri krát do dňa, teda ráno, na obed a večer po jednej lyžičke.

Pri nachladnutí stále dieťa upozorňujeme, aby sa vysmrkalo. Nie je nič horšie ako zastavená nádcha. Dieťa môže z toho začať bolieť hlava a ušká. Vtedy už prírodná liečba moc nezaberá a je nutné s dieťaťom navštíviť lekára. Väčšie deti už môžeme naučiť vykloktať si hrdlo a prepláchnuť si noštek slaným roztokom, ktorý pripravíme tak, že do hrnčeka nalejeme vlažnú vodu a dáme do nej pol malej lyžičky soli.

Pri miernej nádche môžeme povoliť dieťaťu pohyb na čerstvom vzduchu vo forme kratších prechádzok. Vďaka ním sa mu upchaté dýchacie cesty lepšie prečistia a uvoľnia.

Scroll To Top