Free songs
Home / Deti / 9+1 tipov: Ako vybrať batoh do školy

9+1 tipov: Ako vybrať batoh do školy

Každý rodič chce pre svoje deti len to najlepšie – najlepšiu výchovu, najlepšie jedlo, najlepšie vzdelanie či najlepšie aktivity vo voľnom čase. Práve cesta ku vzdelaniu a voľnočasové aktivity sa nezaobídu bez školského či športového batohu. Ak si lámete hlavu nad tým, ako vybrať ten najlepší batoh pre vaše ratolesti, máme pre vás tieto tipy:

shutterstock_131916275 (kópia)

1. Povedzte nie ťažkému batohu

Netrápte chrbát vašich detí príliš ťažkým nákladom. Čím ľahší batoh, tým lepšie pre ich zdravie. Podľa normy nemôže byť váha školských batohov pre žiakov prvého stupňa viac ako 1,2 kg.

2. Viditeľný v tme

Tma je zradná. Najmä na cestách. Preto je dôležité, aby mal školský batoh aj ruksak na voľný čas reflexné bezpečnostné prvky, vďaka ktorým budú vaše deti ľahšie viditeľné pre šoférov. Veľkou výhodou je, ak je celý batoh výraznej farby – krikľavá žltá, ružová, zelená. Deťom sa páčia, tak prečo nie?

3. Nešetrite peniazmi

Kúpa drahšieho batohu sa vám oplatí z viacerých dôvodov –vydrží dlhšie, je kvalitnejší a je väčšia šanca, že sa vaše deti vrátia zo školy s úsmevom. Je predsa príjemnejšie nosiť pohodlný batoh ako nepohodlný a často nekvalitný lacnejší variant.

4. Batoh musí prežiť aj naháňačku

Pri detskej aktivite je dôležité, aby bol batoh z pevnej látky, ktorá sa neroztrhne ani pri guľovačke či naháňačke. Ak je látka aj nepremokavá a ochráni zošity, učebnice či iné poklady pri lejaku bez ujmy na zdraví, trafili ste do čierneho.

5. Trendy či nadčasový dizajn?

Pri kúpe batohu nepodľahnite detským trendom, ktoré o mesiac vyšumia dostratena. Vyberte radšej nadčasový dizajn, ktorý bude trendy aj o rok, ako batoh so Spidermanmi, Batmanmi a inými trendymanmi. Dieťa protestuje? Pokojne ho ozdobte kľúčenkou s jeho obľúbeným hrdinom! Tie môžete pravidelne meniť podľa nálady a jej či jeho preferencií.

6. Na veľkosti batohu záleží

Batoh musí byť veľkosťou primeraný telesnej stavbe vášho dieťaťa. Keď si vaša dcéra skúša školský batoh a vyzerá s ním ako horolezec smerujúci do Himalájí, treba skúsiť menšiu veľkosť. Nezabudnite však, že v zime budú deti nosiť tašku na zimnej bunde či otepľovačkách, preto nevyberajte ani príliš malý.

7. Preč so skoliózou

Ak je chrbát batohu anatomicky tvarovaný a spevnený, popruhy sú polstrované a  nastaviteľné, je to batoh, ktorý pomôže udržať správny postoj tela. Pomôžte nastaviť popruhy vašej ratolesti, ale pozor, správne! Batoh nesmie byť pri skúšaní prázdny.

8. Nakupujte s deťmi

Iná je detská úprimnosť v obchode a iná je pri rozbaľovaní darčekov. Preto batohy kupujte vždy s deťmi, nech si vyberú ten, ktorý sa im páči najviac a ktorý im najlepšie sadne. Vy ho nebudete nosiť každý deň do školy, vy „iba“ dohliadnete na jeho kvalitu a zaplatíte.

9. Priečinky – áno či nie?

Ak kupujete školský batoh, rozhodne si vyberte ten s priečinkami. V plnom batohu pomôžu udržať poriadok v taške a v poloprázdnom zabránia lietaniu osamelých zošitov a učebníc. Batoh bez priečinkov je vhodnejší na voľnočasové aktivity, nakoľko doň bez problémov zbalíte pršiplášť, desiatu a pokojne aj loptu či plyšákov.

+1 tip navyše: prázdna fľaša

Váha školského batohu by nemala presahovať 10 % hmotnosti detí. Ak vaše dieťa váži 30 kg, tak jej či jeho batoh by nemal vážiť viac ako 3 kg. Preto, ak balíte ratolesti do školy aj nápoj, nechajte fľašu prázdnu. Deti si ju napustia vodou až v škole a nebude ich zaťažovať zbytočné polkilové závažie. Pokojne do nej môžete odšťaviť polovicu pomaranča, nech majú motiváciu fľašu naplniť aj vypiť.

Vyskúšajte si tieto tipy pri najbližšom nákupe batohu pre vašu ratolesť a sami sa presvedčíte, že výber správneho batohu nie je veda.

Scroll To Top