6 tipov, ako si udržať mozog v dobrej kondícii

V Zdravie

1. Cvičenie

Hovorí sa, že v zdravom tele zdravý duch. Vedci dokázali, že to tak je. Napríklad, ak budete pravidelne cvičiť – behať, posilňovňa, plávanie či bicykel – môžete oddialiť napríklad Alzheimrovu chorobu až o 5 rokov. Okrem toho je športovanie skvelou prevenciou proti depresii a ideálnym reštartom mysle po náročnom pracovnom týždni.

shutterstock_236191663

2. Učenie sa cudzích jazykov

Opäť ten Alzehimer, vedci dokázali, že ľudia, ktorí hovoria počas svojho života dvomi a viac jazykmi, majú menšie riziko tejto choroby. Zatiaľ však neprišli na to, prečo to tak je. Kým na to prídu, začnite sa učiť ďalší cudzí jazyk. Vďaka internetu je to hračka, stránka Duolingo.com vám pomôže.

3. Hranie na hudobný nástroj

Ak hráte na hudobný nástroj, zapájate pri tom úplne iné oblasti mozgu, ako keď píšete či rozprávate. To dokazuje aj to, že ľudia, ktorí mali mŕtvicu, nevedeli rozprávať ani písať, za to si však pamätali celé pesničky. Preto, ak chcete udržať svoj mozog v dobrej kondícii, zahrajte si na klavír či saxofón. Že to neviete? Nikdy nie je neskoro začať.

4. Hranie hier

Hranie strategických hier udržuje váš mozog v skvelej kondícii. Preto sa skôr zamerajte na hry ako Scrabble, Citadella či Slovný Futbal, pri ktorých musíte rozmýšľať. Hry, ktoré sú založené iba na šťastí, nie sú práve najlepším trénerom pre vašu šedú kôru.

5. Čítanie kníh

Čítanie knihy je nielen super relax, ale aj účinné precvičenie mozgu – čítanie, predstavivosť, kreativita či emócie, to všetko sa vo vás odohráva pri čítaní. Dnes máte skvelý prístup aj k eknihám, takže si môžete zaobstarať zaujímavé čítanie aj bez toho, aby ste vyšli z domu.

6. Cestovanie

Výskumy hovoria o tom, že takmer 90 % ľudí je už po prvých dvoch dňoch dovolenky šťastnejších a uvoľnenejších. Takýto oddych potrebuje nielen telo, ale aj mozog. Navyše ďalší výskum hovorí, že ľudia, ktorí cestujú, dokážu lepšie riešiť rôzne problémy a hádanky.

6 tipov, ako si udržať mozog v dobrej kondícii

Môžete si tiež prečítať!

Jaké jsou nejoblíbenější hazardní hry?

Zatímco dříve byla kasina zábavou pro bohaté, dnes jsou dostupná komukoliv. Sice ne fyzicky, ale online rozhodně. Stačí mít

Read More...

Jaká online kasina zůstávají pro Čechy otevřená?

Od ledna letošního roku začala v České republice platit nová pravidla pro hazard. Lidé, kteří se hazardním hrám věnovali

Read More...
Kuchyňa podľa najnovších trendov

Kuchyňa podľa najnovších trendov

Hovorí sa, že kuchyňa je kráľovstvom pre ženu. Na to, aby som sa v nej pohodlne cítila, nestačí mať

Read More...

Zanechaj odpoveď:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Mobile Sliding Menu