Free songs
Home / Bývanie / 6 mýtov o septikoch, ktoré treba uviesť na pravú mieru
6 mýtov o septikoch, ktoré treba uviesť na pravú mieru

6 mýtov o septikoch, ktoré treba uviesť na pravú mieru

Pre priemerného majiteľa domu je septik jednou veľkou záhadou. Vie akurát, že v septiku končí odpadová voda z domácnosti. Aj preto je dobré objasniť niektoré mýty a polopravdy, ktoré septiky obostierajú.

Septik nepotrebuje bežnú údržbu

Toto je jedna z najväčších dezinformácií, ktorou sa bohužiaľ riadia ľudia s najväčšími problémami s odpadom. Pravdou je, že aj betónové septiky vyžadujú pravidelnú údržbu – možno nie tak častú, ale hlavne pravidelnú, v závislosti od veľkosti domu, počtu jeho obyvateľov a ich spotreby vody. Pri kúpe septiku sa nezabudnite poradiť aj o jeho údržbe.

Údržbu vyžadujú len septikové nádrže

Je pravda, že najväčšie množstvo odpadu sa zdržuje práve v priestoroch nádrží, ale problém sa môže vyskytnúť aj mimo nich, v kanalizačnom systéme. A aj tým vám môže pretiecť pekných pár stovák eur.

O septik sa začnem starať až keď sa objaví problém

Toto rozhodnutie zodpovedný majiteľ domu určite nespraví. Aby ste predišli preplneniu septiku tuhými zvyškami, mali by ste dbať na dôkladnú a pravidelnú kontrolu septiku. Septik zakopaný v zemi „zíde z očí, zíde z mysle“, no prevencia pri starostlivosti oň by takto dopadnúť nemala.

Septik nevyžaduje bakteriálne prísady

Baktérie v septikoch sú potrebné na to, aby prebiehal prirodzený proces rozkladu. Avšak s odpadovou vodou sa do nich dostáva aj množstvo čistiacich prostriedkov s antibakteriálnymi účinkami, preto je dobré, ak baktérie v septiku priebežne dopĺňate o nové kolónie.

Ak sú v septiku baktérie, nepotrebuje odčerpávať

Je pravdou, že baktérie v septikoch, ktoré predáva Jimko, napomáhajú rozkladnému procesu organických látok v splaškových vodách. Do septiku sa ale dostanú aj iné materiály a látky, na ktoré tieto baktérie nepôsobia, a ktorých sa zbavíte jedine tak, že ich so septiku odčerpáte.

Do septiku môžete spláchnuť čokoľvek

Toto v skutočnosti tiež nie je pravda, pretože nie všetok odpad je bezpečný pre proces jeho spracovania, ktorý sa v septiku deje. Nebezpečné odpady a chemikálie môžu škodiť životnému prostrediu aj vášmu septiku. Iný odpad ho môže upchať, prípadne môže spôsobiť, že trubky odpadového potrubia nebudú dobre tesniť. Nesplachujte doň nebezpečné chemikálie, farby, špaky z cigariet či hygienické a sanitárne výrobky.

Zneškodňovanie odpadu septiky nemôže poškodiť

Likvidácia odpadu môže spôsobiť problémy pre váš septik, najmä ak sa navyšuje množstvo tuhého odpadu, ktorý do systému vstupuje. Napríklad jedlu a potrave trvá dlhšie než sa rozloží. Narastajúce množstvo odpadu na dne nádrže ju môže rýchlejšie zaniesť. Aj preto je vyššie spomínaná údržba taká dôležitá.

Scroll To Top