5 chýb, ktorým sa vyhnite v životopise

V Úspech a podnikanie

Skúsený personalista už po prvom pohľade na životopis dokáže povedať, s akým človekom má do činenia. A nezabúdajte na to, že prvý dojem je veľmi dôležitý a môže rozhodnúť o tom, či vám firma dá šancu, alebo vaše CV skončí v koši medzi ostatnými neúspešnými uchádzačmi. Aké sú najčastejšie chyby prí písaní životopisu, ktorým sa musíte vyhnúť?

Screenshot 2016-03-30 08.39.24

Nerozťahujete sa ako tučná mačka na radiátore

Existuje pravidlo, ktoré hovorí o tom, že životopis by nemal mať viac ako dve strany. Aj preto si musíte dať záležať na tom a vymenovať iba tie najdôležitejšie schopnosti a vlastnosti, ktoré vám pomôžu získať tú prácu, o ktorú máte záujem. Je zbytočné uvádzať, že ste expert v účtovníctve, keď sa hlásite na prácu opatrovateľky detí. Aj preto si vždy vytvorte nový životopis pre tú-ktorú pozíciu. Univerzálny životopis pre všetky povolania neexistuje.

Pozor na gramatiku

Pre niektorých ľudí zbytočnosť, pre personalistov skvelé vodítko o tom, aby zistili niečo naviac o človeku – nezáleží mu na prejave, je nepozorný, robí chyby a netrápi ho to. Ak gramatiku neovládate a robíte preklepy, dajte svoj životopis niekomu skontrolovať.

Aj vzhľad je rozhodujúci

Nie je dôležitý iba obsah životopisu, ale aj jeho vzhľad. A dokonca aj vtedy, keď sa nehlásite na pozíciu art directora či grafického dizajnéra. Životopis pokojne môže byť aj bielo-čierny, dajte si však záležať na tom, aby odseky boli zarovnané, štruktúra prehľadná, neboli v ňom použité viac ako dva fonty písma. Používajte tučné písmo na údaje, ktoré chcete zdôrazniť. Spravte všetko preto, aby sa personalista nestratil a dokázal ho plynule prečítať.

Dajte životopisu príbeh

Nie je dobré v životopise vymenovávať iba to, čo ste mali napísané vo svojej pracovnej zmluve. Pracovali ste ako redaktorka? Nepíšte o tom, ako ste mali na starosť „prípravu článkov na dennej báze, overovanie pravdivosti údajov“ a podobné nudné a ničnehovoriace údaje. Vložte do toho príbeh – napíšte o tom, že počas svojej kariéry ste napísali 1200 článkov, ktoré dokopy prečítalo 2,5 milión čitateľov. Pochváľte sa úspechom, napríklad najčítanejším článkom, ktorý zarezonoval v spoločnosti. Oživte nudné riadky príbehom.

5 chýb, ktorým sa vyhnite v životopise

Môžete si tiež prečítať!

Hrad Ľupča

Nízke Tatry si užijete, aj keď nie ste turista

Hoci Nízke Tatry lákajú návštevníkov predovšetkým na skvelú turistiku, môžete sa tam vybrať aj z iných dôvodov. Ponúkajú totiž

Read More...
Alu disky

Ako opraviť alu disky?

Alu disky dokážu byť skvelou ozdobou každého automobilu. Často sa však stáva, že sa, najmä pri parkovaní či prejdení

Read More...
Pánska vesta

Pánske vesty nie sú prežitok: Oživte nimi svoj šatník!

Kedysi boli pánske vesty výhradne súčasťou elegantných oblekov. Móda sa však veľmi rýchlo vyvíja a mení, takže dnes sú

Read More...

Zanechaj odpoveď:

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Mobile Sliding Menu